Są mądrzejsze, niż myśleliśmy


Naukowcy z Uniwersytetu w Wiedniu odkryli nieznaną dotąd umiejętność psów. Czworonogi okazały się inteligentniejsze, niż przypuszczano.

Doświadczenie wykazało, że psy podejmują decyzję, jak naśladować określone zachowanie w zależności od sytuacji, w której ono występuje. Na potrzeby eksperymentu wyszkolono Guinness – suczkę rasy border collie – by popychała łapą drewniany drążek (otrzymywała za to nagrodę). Nie jest to typowe zachowanie psów, zwykle wolą one bowiem popychać przeszkody nosem.

Psy różnych ras biorące udział w doświadczeniu podzielono na trzy grupy. Pierwszych 14 nie przebywało razem z Guinness. Gdy nauczono je, że za popychanie drążka dostaną smakołyk – 85 proc. używało do tego celu nosa, co
potwierdziło tezę, że jest to naturalne zachowanie psów. Druga grupa (21 czworonogów) obserwowała Guinness, gdy ta popychała drążek łapą – ale uwaga! – trzymała ona w tym czasie w pysku piłkę. Około 80 proc. psów z tej grupy nauczyło się popychać kijek pyskiem. Trzecia grupa (19 psów) widziała, jak Guiness popycha drążek łapą, ale nie miała nic w pysku. W tym wypadku większość – 83 proc. psów – zaczęła także popychać drążki łapą!

Jakie z tego płyną wnioski? Okazuje się, że psy naśladują działanie, ale w sposób inteligentny. Trzecia grupa psów przejęła zachowanie od Guinness, a druga nie – ponieważ te psy uznały, że ich przewodniczka nie mogła użyć pyska, gdyż miała w nim piłkę (one nie miały, więc wykorzystywały swe
naturalne zachowanie)! Oznacza to, że czworonogi mogą wejść w skórę innego psa, aby podejmować niektóre decyzję, a tym samym mogą myśleć o intencjach działań innych psów, a być może też ludzi.

Podobne doświadczenia przeprowadzano w przeszłości z dziećmi, które naśladowały zachowania dorosłych zapalających światło rękoma lub nosem – wyniki były zbieżne. (TJ)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments