Sam bez stresu

fot. Shutterstock

Co zrobić, by pozostawiony w domu psiak nie piszczał i nie niszczył sprzętów?

Często zdarza się, że gdy decydujemy się kupić szczeniaka, bierzemy urlop, by się nim na początku zająć, a po dwóch tygodniach wychodzimy do pracy na parę godzin, zostawiając malucha samego i… problemy gotowe. Psa trzeba uczyć zostawania w domu od najwcześniejszych miesięcy życia. Początkowo zostawiamy go samego tylko na kilka minut, by nie zdążył niczego zniszczyć, po czym chwalimy za dobre zachowanie. Nawet jeśli coś przeskrobał, nie wolno go karcić, bo w przyszłości będzie się bał naszego powrotu i stres związany z samotnością tylko się pogłębi.

Niszczenie przedmiotów znajdujących się w otoczeniu wynika nie ze złośliwości pieska, lecz z tego, że jeśli nie został przyzwyczajony do przebywania w samotności, to po prostu się boi. Aby zmniejszyć do minimum ryzyko złego zachowania, przed zostawieniem psa samego wyprowadźmy go na długi spacer i dajmy mu na czas naszej nieobecności gryzak do zabawy.

Niektóre psy lubią zostawać w klatce – o ile najpierw je do niej cierpliwie przyzwyczaimy. Błędem jest zarówno zostawianie pieska bez przygotowania na wiele godzin, jak również przesiadywanie z nim całymi dniami i ciągłe zajmowanie się jak niemowlakiem. Takie postępowanie się zemści, gdy w końcu szczeniak będzie musiał zostać w domu sam.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments