Savoir-vivre przy misce


Pewnemu bokserowi stawiano jedzenie w misce… do prania, bo tylko tak można było ochronić mieszkanie przed zabrudzeniem. Znamy lepsze sposoby!

Ach, to by była bajka – pies grzecznie czekający na swoim miejscu, aż właściciel postawi miskę z jedzeniem i odpowiednią komendą zaprosi do posiłku. Takie obrazki można zobaczyć na filmach w internecie, ale czy da się je oglądać we własnym domu?

Metody na raptusa

Niektóre psy połykają jednym chapsem całą zawartość miski (dobrze, że miska zostaje!). Są sposoby, by trochę ostudzić ich zapał.

  • Specjalna miska z wypustkami, która ma utrudniać szybkie pochłanianie karmy, bo pies podczas jedzenia musi je omijać.
  • Wrzucenie do zwykłej miski kilku ciężkich kulek (np. szklanych lub ceramicznych) albo piłek tenisowych. Przepychanie ich nosem, by odsłonić kolejne chrupki karmy, spowolni każdego żarłoka.
  • Podawanie pupilowi karmy na raty, po garstce – wtedy musi zrobić sobie przerwę!

 

W spokojnym oczekiwaniu na posiłek psu pomoże umiejętność przebywania na swoim miejscu. Gdy będziemy mogli go tam odesłać („Azor, na miejsce!”), przygotowywanie jedzenia dla pupila i stawianie mu miski na ziemi bez towarzyszącego nam śliniącego się pyska stanie się znacznie łatwiejsze. Tym miejscem może być psie legowisko, ale też położona w pobliżu psich misek mata lub zwykła wycieraczka.

Pies je z misek
fot. Shutterstock

Nauczenie jedzenia na hasło („jedz”, „proszę”, „smacznego”, „możesz”) jest dość proste – wystarczy za każdym razem, gdy zwierzak zaczyna jeść, wypowiadać tę komendę. Z czasem zacznie mu się ona kojarzyć z rozpoczęciem posiłku. Później można wymagać, by nasz przyjaciel zaczynał jeść dopiero wtedy, gdy usłyszy przećwiczone hasło, utrudniając mu dostęp do jedzenia (np. zakrywając miskę ciężkim talerzem), gdy chce zacząć jeść, zanim komenda zostanie wypowiedziana.

Instynkt nakazuje psu złapać co lepsze kąski i oddalić się z miejsca, w którym upolowano zwierzynę, by nikt ze stada nie zabrał mu jego części. Gdy w odosobnieniu zje wyniesioną porcję, zwykle wraca do „stołu” po kolejną. Aby temu zaradzić, trzeba zapewnić mu spokój i poczucie bezpieczeństwa w miejscu, w którym stoi miska. Jeśli to nie pomoże, pozostaje… się z tym pogodzić. Inną przyczyną może być sama miska – nie każda odpowiada każdemu psu. Wówczas warto poszukać naczynia z innego materiału lub w innym kształcie.

Autor: Aleksandra Więcławska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments