Siedem psów i trzy złote buty


W Wysokiej koło Wadowic odbyły się XII Międzynarodowe Wyścigi Psów Zaprzęgowych "O Złoty But".

W pokonaniu tej najtrudniejszej w Polsce trasy śnieg mógłby tylko pomóc. Właśnie dlatego organizatorzy w ubiegłym roku przenieśli imprezę z listopada na luty. Tymczasem maszerów przywitała wiosna i zmusiła do definitywnego rozstania się z nartami i sankami.
– Nie pamiętam tutaj śniegu, a startuję od kilku lat – śmieje się Jolanta Kałat, zdobywczyni Złotego Buta w trzech kategoriach: bikejoringu kobiet oraz zaprzęgu z dwoma i czterema psami. – Znajomi żartują: sprzedaj te psy, bo i tak śniegu nie będzie… a ja mam siedem świetnych czworonogów. A.C. biega ze mną w bikejoringu; w kategorii D5 (dwa psy) biegną Spotty i Greedy, dzieci A.C.; a w kategorii C5 (cztery psy) – trzy, siberian husky: Iva, Foxy, Odie i jeden border collie Norka.
W tym roku o Złoty But rywalizowało w 9 klasach 34 maszerów z 38 zaprzęgami z Polski, Słowacji i Czech. Uczestnicy musieli jak zwykle pokonać sześciokilometrową trasę biegnącą ze szczytu Jagodnicy podbeskidzkimi górami, lasami, łąkami i dolinami.– Różnica wysokości na niektórych odcinkach może wynieść nawet sto metrów, a że są one dość krótkie, bo kilkusetmetrowe, to jest bardzo stromo – wyjaśnia kierownik wyścigu Jerzy Prochal. Poza złotymi butami okoliczni rzemieślnicy zgodnie z tradycją przygotowali dla każdego zawodnika solidne buty traperskie robione na miarę.
W zawodach brało też udział 35 dzieci. Najmłodszy zawodnik miał dwa lata, najstarszy 12. Biegali ze swoimi pieskami albo z pożyczonymi od maszerów. Ochotę na start mają nawet dzieci przypadkowych widzów. – Cieszy mnie to, bo części za sprawą naszych zawodów życie psów na wsiach bardzo się poprawia. Zaczyna się je traktować nie tylko jak łańcuchowych obrońców domu i stada, ale też jak przyjaciół – mówi Jerzy Prochal.
Lista zwycięzców na www.grafkom.pl/zloty_but.

tekst i zdjęcie
Dorota Rycerz

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments