Skuteczne są tylko nagrody

fot. Shutterstock

Czat z Dorotą Gąsiewską, redaktor naczelną miesięcznika "Mój Pies"

Ile pani miała psów?
Tylko dwa. Ale przewinęło się przez mój dom kilka psów do adopcji.

Boi się pani niektórych psów?
Boję się, jeśli nie jestem pewna ich zamiarów, a widzę, że właściciel nad nimi nie panuje. Bardziej obawiam się jednak wtedy o mojego psa niż o siebie…

Jak się pozbyć lęku przed psami?
Na początek proponuję kontakty z małymi, łagodnymi, niegroźnymi pieskami, potem z trochę większymi, ale też łagodnymi – nie przypadkowo spotkanymi, tylko np. używanymi w dogoterapii. Proszę nawiązać kontakt z którąś z fundacji zajmujących się dogoterapią, na pewno pomoże.

Jak często należy kąpać psa?
Niektórzy lekarze weterynarii uważają, że jak najrzadziej, zwłaszcza jeśli mieszka w budzie. Ale to jest uzależnione od rasy i rodzaju sierści. Ja mojego terierowatego mieszańca kąpię dwa razy w roku – chyba że się w międzyczasie wytarza.

Czy czekolada skraca psu życie?
Czekolada szkodzi psu, zwłaszcza gorzka – jeśli mały piesek zje jej dużo, to może się nawet śmiertelnie zatruć!

Młode labradorki są bardzo nieznośne?
Są żywiołowe nie tylko w młodości. To świetnie mieć labradora – ale pod warunkiem że samemu jest się aktywnym i ma dużo czasu dla psa.

Wzięłam ze schroniska trzymiesięcznego mieszańca podobnego do labradora
– czy uczenie go będzie trudne?

Psy ze schroniska i kundelki można uczyć tego samego co rasowe psy. Na Zachodzie szkoli się je nawet do pomagania osobom niepełnosprawnym.

Jakie psy najłatwiej szkolić?
Są rasy o dużej tzw. inteligencji użytkowej, nastawione na współpracę z człowiekiem, na przykład border collie. Ale to wcale nie znaczy, że najinteligentniejsze psy najłatwiej wyszkolić, bo one równie szybko uczą się złych rzeczy, jeśli popełniamy błędy w szkoleniu.

Dlaczego policja używa do tropienia owczarków niemieckich?
Bo owczarki to psy nastawione na współpracę z człowiekiem.
Ale coraz częściej wykorzystuje się też np. labradory, bo one łatwiej znoszą zmiany przewodników – a to się psom pracującym zdarza.

Moje dziecko zaczyna chodzić, a pies mimo szczotkowania i podawania witamin strasznie linieje. Czy zna pani jakiś inny sposób na zmniejszenie wypadania sierści?
Nie, ale proszę się nie martwić – dziecko przyzwyczajone do fruwającej sierści będzie miało większą odporność.

Dlaczego psy nie lubią kotów?
To naprawdę rzadkie przypadki, żeby pies nie dogadał się z kotem. I najlepiej w to dogadywanie się nie ingerować – chyba że kotek jest jeszcze malutki i nieporadny.

Czy można psu podawać surowe mięso, jeśli nie je gotowanego?
Oczywiście! Zwolennicy tzw. wilczej diety BARF twierdzą nawet, że pies powinien jeść tylko surowe mięso, surowe zmielone kości oraz surowe przetarte owoce i warzywa.

Co zrobić, aby psa, którego chcę adoptować ze schroniska, przyjaźnie przyjęły mój pies i kot?
Przede wszystkim pierwsze spotkanie psów musi się odbyć na neutralnym gruncie – najlepiej na spacerze. Z kotem nie powinno być problemu, skoro już mieszka z psem.

Jeśli pies nie ma rodowodu, to jest automatycznie kundlem?
Tak. Tylko pies, który ma udokumentowane pochodzenie, jest rasowy. I nie chodzi tu o snobizm, tylko o wyeliminowanie chorób genetycznych przez odpowiednie kojarzenie.

Mój pies jest ze schroniska i boi się ludzi. Nie chce jeść, spać…
Musisz go bardzo cierpliwie i powoli oswajać – nie ze wszystkim i wszystkimi od razu, tylko po trochu. Staraj się jak najwięcej karmić go z ręki. A w domu daj mu trochę spokoju, nie zajmuj się nim cały czas, żeby się najpierw oswoił z nowym miejscem i poczuł bezpiecznie. Zostawiaj mu też jedzenie na noc – może wtedy, gdy jest cisza, odważy się jeść.

Po czym poznać, jaka karma bardziej służy mojemu psu? Lepsza jest sucha czy mokra?
Po tym, jak pies wygląda (zwłaszcza po sierści – czy jest gęsta i błyszcząca), po tym, jak się czuje – czy jest wesoły, czy osowiały. Większy jest wybór karm suchych dobrej jakości.

Dlaczego psiaki nie lubią się kąpać?
Bo właściciele leją im wodę do uszu 😉 A serio – bo nie są do tego przyzwyczajane odpowiednio wcześnie i łagodnie. Jeśli kąpiel czy czesanie będą się psu kojarzyły z nagrodą, to polubi jedno i drugie.

Jaka kara jest właściwa dla niegrzecznego psa?
Żadna kara nie posuwa naprzód wychowania. Skuteczne są tylko nagrody. Dlatego jeśli pies coś pogryzł albo nasiusiał, zamiast go karać, wyżywamy się w sprzątaniu 😉 A psa nagradzamy, jeśli następnym razem wrócimy i nic nie będzie pogryzione lub gdy zdążymy na czas go wyprowadzić i załatwi się na dworze.

Czy to prawda, że pies powinien wychodzić na dwór trzy razy dziennie?
Co najmniej trzy razy dziennie i nie tylko na siusiu – bo nie tylko po to się z nim wychodzi. Pies musi biegać, węszyć, bawić się – to jest konieczne dla jego zdrowia psychicznego i fizycznego. Długość spacerów zależy między innymi od rasy.

Jakie są najlepsze zabawki dla psów?
Tak jak dla dzieci – takie, przy których trzeba ruszyć głową albo przynajmniej nagimnastykować się manualnie, a w wypadku psa jeszcze takie, które można bezpiecznie gryźć. A więc wszystkie zabawki do wypełniania karmą, które trzeba toczyć, żeby się wysypała, zabawki „na myślenie”, w których ukrywa się smakołyki w różnych schowkach. Jest też wiele zabawek czyszczących zęby podczas gryzienia – np. te ze sznurem.

To prawda, że psy zapamiętują krzywdy, które im wyrządzono?
Nie tak jak my – to znaczy nie siedzą i nie rozpamiętują: o, jaki ja byłem wtedy biedny, ale oczywiście złe doświadczenia odbijają się na ich psychice i zachowaniu. Takie psy mogą się obawiać tego, co kojarzy się im z przeżytym bólem, i reagować na to agresją.

Dlaczego mój pies szarpie kogoś za nogawki, gdy ten ktoś biegnie?
Bo traktuje to jako dobrą zabawę. Zaproponuj mu do szarpania coś innego, np. zabawkę ze sznura, którą będziesz nosić w kieszeni i wabić nią czworonoga, zanim zauważy, że nadbiegają jakieś nogawki…

Co mam zrobić z psem, gdy nie mogę go wziąć z sobą na wakacje?
Polecam nasz przewodnik „Miejsca przyjazne psom” – znajdziesz w nim wiele ośrodków, w których przyjmą cię z psem!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments