Spacer na dwie nogi i kilkanaście łap

fot. Celestyna Król

Psy należące do zapracowanych mieszkańców Tel Awiwu w Izraelu nie muszą być skazane na wielogodzinne, samotne oczekiwanie na swoich opiekunów. W tym mieście jest wyjątkowo dużo wyprowadzaczy zabierających zwierzaki na długie spacery.

Dlaczego Tel Awiw, druga co wielkości, kilkusettysięczna metropolia w Izraelu położona nad Morzem Śródziemnym, uznawany jest za jedno z najbardziej przyjaznych psom miast na świecie, ale też jedno z najbardziej zwariowanych na punkcie tych czworonogów?

Między innymi dlatego, że mieszka tu około 80 tysięcy psów, dla których specjalnie utworzono ponad 60 specjalnych parków. Zdecydowana większość właścicieli psów nie posiada własnych domów z ogrodem, w których ich pupile mogliby spędzać czas podczas ich wielogodzinnej nieobecności. Dlatego chętnie z pomocą przyszli liczni uczący się tutaj studenci, dla których zawód wyprowadzacza psów stał się doskonałym źródłem dochodu.

Jednego z nich spotkała na ulicach Tel Awiwu nasza fotografka Celestyna Król.

Młody Izraelczyk przemieszczał się na rowerze z gromadą ośmiu psów różnej maści i wielkości. „Psy były w niego wpatrzone jak w obrazek, bardzo grzeczne – opowiada Celestyna. – Jeździł niedaleko nas na rowerze, a psy biegały obok. Widać było, że ma do nich podejście. Kiedy zrobił sobie przerwę na śniadanie, cały czas z nimi rozmawiał. Część piesków odpoczywała, a niektóre prosiły go łapką, żeby podzielił się kanapką”.

Okazuje się, że taki sposób zarabiania pieniędzy może być i przyjemny, i pożyteczny. A mieszkańcy Tel Awiwu, którzy nie wyobrażają sobie domu bez psa, nie muszą się martwić o zaspokojenie podstawowych potrzeb swoich pupili, gdy przebywają w pracy. PK

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments