Sposoby na kleszcze


Sezon aktywności kleszczy trwa u nas od marca do listopada. Najliczniej roztocza te występują na Suwalszczyźnie, Pojezoerzu Mazurskim, Pomorzu i w okolicach Białegostoku i Szczecina

W Polsce rozpoznano ok. 20 gatunków kleszczy, ale tym, który najbardziej daje się we znaki, jest kleszcz pastwiskowy – Ixodes ricinus. Dorosłe osobniki samic tego roztocza mają długość 3,0-4,0 mm, samców 2,5-3,0 mm. Nassana krwią samica kleszcza może osiągnąć nawet wielkość 1,5 cm.

Na skraju lasu
Kleszcze najczęściej spotykamy na skraju lasu, w miejscach, gdzie las sąsiaduje z łąką lub pastwiskiem. Tam najłatwiej o potencjalnego żywiciela. Pojawiają się na różnej wysokości (w zależności od formy rozwojowej), od 20 cm do 1,5 metra nad ziemią. Kleszcz jest niewidoczny, bo przyczepia się do spodniej strony liścia. Gdy zbliża się człowiek, czy zwierzę, spada na żywiciela i rozpoczyna wędrówkę po ciele ofiary, szukając najlepszego miejsca żerowania. Z reguły są to miejsca dobrze ukrwione i mało widoczne dla żywiciela, a więc okolice głowy, uszu, pach i klatki piersiowej.
Wrzynając swój aparat gębowy kleszcz wydziela specyficzny rodzaj śliny, która pozwala na trwałe umocowanie go w naskórku ofiary. Żywiciel często tego nie zauważa, gdyż ślina kleszcza ma zdolności znieczulające. Dobry każdy sposób Kleszcz zaczyna ssać krew ofiary, jednocześnie wprowadzając do jej ciała ślinę, zawierającą toksyny i substancje zapobiegające krzepnięciu krwi. Jego aparat gębowy działa jak pompa ssąco-tłocząca.

Po pierwsze, wyciągnąć
Po złożeniu przez samicę jaja rozwija się z niego larwa, a z niej nimfa, która przeistacza się w imago, tzn. postać dorosłą pasożyta (samca, bądź samicę) kleszcza. Każda samica kleszcza zdolna jest złożyć od 50 nawet do 3000 jaj. Warto podkreślić, że kleszcz pobiera krew na każdym etapie swojego rozwoju. Kleszcza ze swojego ciała, bądź z ciała zwierzęcia należy wyciągnąć jak najszybciej, najlepiej zaraz po jego znalezieniu. Im kleszcz jest mniejszy, tym mniejsza możliwość zakażenia.
Jak usuwamy kleszcza: – wyjmujemy go za pomocą igły (tak jak np. usuwa się drzazgę), – wykręcamy go, używając np. pęsety – stosujemy substancje insektobójcze w postaci aerozolu.
W zasadzie każdy sposób, który pozwala na szybkie usunięcie pasożyta, jest dobry.

Najlepsze mikropipetki
Istnieje wiele przesądów związanych z kleszczami, np. właściciele psów obawiają się, że gdy w skórze pupila zostanie aparat gębowy kleszcza, to pasożyt odrośnie. Nic bardziej błędnego. Pamiętać należy jednak, że kleszcze mogą przenosić wiele groźnych chorób takich jak: Piroplazmoza, Borelioza, Erlichioza, Haemobartenelloza, Tularemia, kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, gorączka plamista. Aby wykluczyć możliwość zachorowania na wspomniane choroby, wystarczy odpowiednio zabezpieczyć zwierzaka. Na rynku dostępnych jest wiele środków i preparatów, które odstraszają i zabijają kleszcze. Są to atomizery, spraye, obróżki i mikropipetki, tzw. „spot on”, lub „spot line”. Biorąc pod uwagę wygodę stosowania, skuteczność i cenę, największą popularnością cieszą się mikropipetki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments