Starszaki z Palucha polecają się do adopcji


Starsze psy nie mają łatwego życia – bywają chore, słabe, brakuje im energii, mają swoje przyzwyczajenia, potrzebują spokoju… Dlatego gdy trafią do schroniska, najczęściej zostają w nim już na zawsze, bo nikt nie chce ich adoptować. Czy musi tak być?

Warszawskie schronisko „Na Paluchu” podjęło walkę ze stereotypem nienadającego się do adopcji starszego psa. Wolontariusze zorganizowali profesjonalną sesję zdjęciową, podczas której fotograf Filip Klimaszewski wykonał zdjęcia portretowe schroniskowych seniorów. Na jeden dzień sala geriatrii (pomieszczenia, w którym na co dzień przebywają starsze psiaki) zamieniła się w studio fotograficzne. Efekt jest niesamowity.

Wolontariusze przyznają, że coś się zmienia, bo coraz więcej takich psów znajduje domy, ale nadal dużo nowych czworonogów w zaawansowanym wieku trafia do schroniska. Nie ma się co oszukiwać – adopcja starszego psa nie jest dla każdego. Aby zostać opiekunem czworonożnego seniora, trzeba być osobą o szczególnej wrażliwości, osobą cierpliwą, troskliwą, której po prostu zależy na byciu razem i wspólnej relacji, a nie szalonych zabawach. Warto też pamiętać, że starszy pies oznacza częstsze wizyty u weterynarza i większe wydatki (choć oczywiście nie jest to regułą).

Trzeba się przygotować na to, że gdy zaadoptujemy starszego psa, będzie on z nami krótko. Może kilka lat, a może tylko parę miesięcy. Ale na pewno każdy ze wspólnie spędzonych dni będzie wyjątkowy – wszak te ostatnie lata mogą być najlepszymi chwilami w życiu adoptowanego staruszka.

Akcja odniosła już pierwszy sukces, choć trochę nieoczekiwany – w sesji wziął udział m.in. pies Borek, którego na zdjęciach pojawiających się w różnych miejscach w internecie rozpoznali właściciele! Psiak wrócił już do swojego domu.

– Jest takie powiedzenie, które doskonale opisuje naszych seniorów: „Starość ma ten sam apetyt co młodość, ale nie te same zęby” – mówi Magda Migdał zajmująca się promocją schroniska „Na Paluchu”.

Wszystkie zwierzaki, które przebywają obecnie w schronisku i czekają na adopcję, można zobaczyć tutaj: http://www.napaluchu.waw.pl/czekam_na_ciebie/wszystkie_zwierzeta_do_adopcji/.

A my czworonożnym staruszkom życzymy wspaniałych domów. Oby wiosna zagościła w ich życiu! AW

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments