Sucha karma dla każdego! Jakie są jej zalety?


Zdarza się, że nasz pies to niejadek, któremu niewiele rzeczy smakuje, a już na pewno nie sucha karma. Co wtedy zrobić?

Jeśli pies był przyzwyczajony do jedzenia przygotowywanego w domu, a zależy nam na tym (z różnych względów, np. zdrowotnych – gdy lekarz weterynarii zaleci karmienie specjalną karmą weterynaryjną), by pupil zaczął jeść suchą karmę, musimy go przestawić na nowy sposób żywienia.

Na początku dobrze jest mieszać karmę domową z suchą. Trzeba tylko pamiętać, by każdego dnia zmieniać proporcje, to znaczy: zacząć od odrobiny suchej karmy w misce z gotowaną strawą, a potem stopniowo zwiększać objętość suchego jedzenia, jednocześnie zmniejszając ilość pokarmu domowego, aż nastąpi moment, gdy w misce będzie już tylko sucha karma. Cały proces powinien trwać od kilku do nawet kilkunastu dni.

Można spotkać psy, które nie chcą jeść żadnej suchej karmy. I nic tu nie daje zmienianie rodzajów ani smaków. A ponieważ tłuszcz generalnie jest postrzegany przez zwierzęta jako składnik o wysokiej smakowitości, więc jeżeli polejemy suchą karmę olejem (lub oliwą), pies powinien ją jeść znacznie chętniej.

Na rynku dostępne są także gotowe sosy mające poprawiać smak karmy. Opierają się one na wyciągach z mięsa, olejach albo tłuszczach. Ich wadą jest jednak dość wysoka cena. Niektórzy właściciele polewają suchą karmę tłuszczem, rosołami lub bulionami.

Pies leży na podłodze przy misce z suchą karmą

Skutecznym sposobem na niejadka może być podgrzanie podawanego pokarmu, bo pachnie on wtedy intensywniej. Niektórzy zalecają nawet namaczanie suchej karmy i podgrzewanie jej w mikrofalówce.

Warto spróbować też odmierzoną porcję karmy włożyć do foliowej torebki z kawałkiem aromatycznej kiełbasy, szczelnie zamknąć i pozostawić na kilka godzin (albo nawet na noc). Gdy po dłuższym czasie otworzymy woreczek, karma będzie miała smakowity dla psa aromat. Samej kiełbasy oczywiście nie podajemy (wieprzowina nie jest dla psów wskazana), jedynie pachnącą porcję karmy. Nawet największy niejadek powinien się skusić na taki przysmak!

Dosmaczanie pod kontrolą

Z dosmaczaniem trzeba uważać! Nietrudno bowiem wychować sobie niejadka na własne życzenie. Zawsze warto zadać sobie pytanie, czy nasz pies aby na pewno jest głodny. Może po prostu jest gorąco i – podobnie jak nam – nie chce mu się jeść. Nie zmuszajmy go do jedzenia za wszelką cenę. Dosmaczanie to rozwiązanie awaryjne.

Autor: Aleksandra Więcławska
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Teresa Sałasińska
Teresa Sałasińska
3 lat temu

W konsultacji z lekarzem weterynarii dosmaczam karmę weterynaryjną, która się przejadła moim pieskom. Polewam, a raczej skrapiam odmierzoną karmę, w psich miskach, małą ilością świeżego oleju lub oliwy. Nie tylko wszystko zostaje zjedzone, miski są wylizane do czystości. Przy tym jest to po prostu zdrowe dla psów.
Polewanie sosami, czy mieszanie karmy ze smakołykami w postaci kawałków mięsa nie działa. Mięso zjedzone, karma zostaje w miskach nie ruszona.
DObrze jest też zmienić karmę po pewnym czasie.