Suczka Chaser nauczyła się ponad 1000 słów!


Nie na darmo prof. Stanley Coren umieścił border collie na pierwszym miejscu w swym rankingu ras pod kątem inteligencji użytkowej i posłuszeństwa. Amerykańska suczka tej rasy o imieniu Chaser zapamiętała 1022 słowa!

 Z sześcioletnią Chaser przez ponad trzy lata pracowała para naukowców z Wofford College w w Spartanburgu w Południowej Karolinie – Alliston Reid i John Pilley (właściciel suczki). Chcieli sprawdzić, jak wielu słów potrafi nauczyć się pies. Wprowadzili mnóstwo określeń na piłki, frisbee, pluszaki i inne zabawki. Przy czym w przeciwieństwie do metody zwykle stosowanej przez właścicieli, a polegającej na wydawaniu psu polecenia, by przyniósł jedną z ułożonych na podłodze kilku zabawek, szkoleniowcy utrwalali najpierw nazwę jednej zabawki i gdy suczka już ją doskonale znała, wprowadzali kolejną. Regularnie sprawdzali też, czy pamięta wszystkie wcześniej poznane. Losowo wybierali 20 przedmiotów i wypowiadali poszczególne nazwy. Przeprowadzili taki test 838 razy i borderka zawsze przynosiła minimum 18 właściwych zabawek. 1022 słowa, których się nauczyła, to różne nazwy jej zabawek. Chaser potrafi podzielić je według kształtu i funkcji – dzieci opanowują tę umiejętność w wieku około trzech lat!

Tu możecie na własne oczy zobaczyć, co potrafi borderka:

 
 
  a także TUTAJ oraz TU.

 

Wśród dotychczasowych rekordzistów są inne dwa border collie: Rico (Niemcy), który rozróżniał ponad 250 nazw zabawek, oraz Betsy (Austria), która poznała znaczenie 340 słów. ACh

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments