Suczka Nutka wywęszyła narkotyki o wartości blisko 40 tys. zł!


Nie bez powodu mówią o niej, że jest skarbem w służbie celno-skarbowej. Podczas swojej 7-letniej służby, Nutka wykryła ponad 160 prób przemytu nielegalnych środków odurzających. Suczka Nutka i tym razem nie zawiodła!

Niedaleko warszawskiego lotniska znajduje się Centrum Ekspedycyjno-Rozdzielcze Poczty Polskiej, do którego trafiają przesyłki z całego świata. Suczka Nutka uwielbia to miejsce, ponieważ może się tam wyszaleć bez smyczy, a także wykazać. Ludzi natomiast utwierdzić w przekonaniu, że naprawdę warto zaufać… potędze psiego nosa.

Narkotyki w przesyłce

Ostatnim sukcesem – właśnie w tym miejscu – jakim może pochwalić się Nutka, jest znalezienie narkotyków w paczce, która została nadana z Niemiec do Finlandii. Poszukiwania środków odurzających były prowadzone przez funkcjonariusza Działu Granicznego Realizacji MUCS. Nutka podeszła do sprawy z pełnym zaangażowaniem i wywęszyła paczkę, która – według jej nosa – powinna przejść dokładną kontrolę. I tym razem jej węch się nie pomylił.

narkotyki
fot. Izba Administracji Skarbowej w Warszawie

Kiedy funkcjonariusze otworzyli przesyłkę, znaleźli biały proszek i beżowe kryształki. Nikt nie miał wątpliwości, że są to nielegalne środki odurzające. Aby zyskać większą pewność, przeprowadzono badania narkotestem. Wyniki potwierdziły, że są to narkotyki – amfetamina (ponad 0,2 kg) i metamfetamina (około 0.17 kg).

Wartość narkotyków, które zostały znalezione w przesyłce, oszacowano na blisko 40 tys. zł. Sprawę bada Piąty Oddział Dochodzeniowo-Śledczy MUCS w Warszawie.

suczka Nutka
fot. Izba Administracji Skarbowej w Warszawie

Suczka Nutka to skarb w służbie celno-skarbowej

Nutka, chociaż jest małym pieskiem w typie teriera, ma na swoim koncie sukcesy. I to wcale nie takie małe – suczka podczas swojej 7-letniej służby wykryła ponad 160 prób przemytu różnych nielegalnych środków odurzających.

W Nutce drzemie dużo energii, jednak każda taka akcja, która polega na obwąchiwaniu ogromnej liczby walizek, jest niezwykle męczącym zajęciem. Dlatego po skończonym zadaniu otrzymuje solidną miskę, wypełnioną po same brzegi jedzeniem, po czym udaje się na długi odpoczynek, by nabrać siły na następne poszukiwania. Co więcej, pracownicy sortowni poznali preferencje Nutki i wiedzą, że podczas akcji, aby ułatwić i usprawnić zwierzęciu pracę, należy odpowiednio układać bagaże w odstępach 0,5 m.

Stałym miejscem pracy Nutki jest Lotnisko Chopina, gdzie dumnie kroczy na hali przylotów i odlotów między podróżującymi. Zajmuje się również spontanicznym sprawdzaniem bagaży podręcznych.

Autor: Magdalena Olesińska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments