Szczepionka na psią grypę


W Stanach Zjednoczonych udało się opracować szczepionkę przeciwko wirusowi H3N8, który wywołuje grypę u psów. Choroba dotknęła czworonogi w 30 stanach USA.

Zapadło na nią prawdopodobnie co najmniej 10 tys. zwierząt. H3N8 atakuje szczególnie psy o krótkich kufach, takie jak pekińczyki czy mopsy. Według epidemiologów wirus ten zmutował i przed kilkoma laty "przeskoczył" z populacji koni na psy. Według dr Cyndy Crawford z Uniwersytetu Florydy, która prowadzi stosowne badania, grypa może się okazać śmiertelna nawet dla 5 proc. psów, które na nią zachorują (to wysoki odsetek zważywszy, że groźna grypa "hiszpanka", która dotknęła Europę w 1918 r.,
spowodowała śmiertelność wśród ludzi na poziomie 2 proc.). Na szczęście wirus H3N8 niezbyt łatwo przenosi się między osobnikami. Jak się okazuje, na
grypę cierpią głównie zwierzęta żyjące w większych skupiskach – w schroniskach, hodowlach – lub często się spotykające np. podczas szkoleń.

Psy zarażają się od siebie drogą kropelkową, dotykając się nosami lub pijąc wodę ze wspólnej  miski. Zdaniem naukowców wirus na szczęście nie zagraża w takim stopniu, w jakim mógłby, gdyby łatwiej się przenosił, ale oczywiście nikt nie potrafi przewidzieć, jak będzie mutował w przyszłości.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments