Sznur wrzynał się w szyję przez trzy lata


Nie tylko łańcuch może zranić szyję psa. Pies w typie owczarka, odebrany właścicielom podczas interwencji w Markowej w powiecie łańcuckim, miał głębokie, ropiejące rany z powodu wrośniętego w szyję sznurka.

Na jednej z posesji w Markowej mieszkały dwa dobrze wyglądające psy, ale zachowanie jednego z nich zaniepokoiło sąsiada, który zauważył, że zwierzak ma sączącą się ranę na szyi. Zwrócił się więc z prośbą o interwencję do Rzeszowskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt. Halina Derwisz, szefowa RSOZ, zawiadomiła powiatowego lekarza weterynarii, który przeprowadził kontrolę wszystkich zwierząt, także gospodarskich, pod zgłoszonym adresem.

Okazało się, że ropiejąca, śmierdząca rana na szyi psa powstała z powodu wrośniętego sznurka, który trzy lata wcześniej właścicielka założyła mu na szyję i, jak twierdzi, zapomniała o tym. Zarówno pies w typie owczarka, jak i drugi, czarno-biały kundelek, wyglądały poza tym na dość dobrze odżywione. Jednak to nie właścicielka psów o nie dbała. Czworonogi były dokarmiane przez sąsiadów. Kiedy lekarz powiedział, że pies cierpi z powodu wrastającego sznura, właścicielka rzuciła tylko: – No to go zdejmijcie! Na leczenie nie mam pieniędzy.

Pies został zabrany do lecznicy w Łańcucie, gdzie będzie przebywał, do czasu wyleczenia wszystkich ran, a następnie trafi do schroniska w Rzeszowie. Wójt zadecydował bowiem, że pies zostanie odebrany jego właścicielce.

– Złożyliśmy także zawiadomienie do prokuratury o znęcaniu się nad zwierzęciem – mówi Halina Derwisz. – Często nie zauważamy, że ktoś znęca się nad czworonogiem, bo pozornie jakieś warunki opieki nad nim są spełnione. Ale zwierzę to istota czująca i opiekun powinien zadbać o wszystkie jego potrzeby. W tego typu przypadkach przede wszystkim wnioskujemy o 10-letni zakaz trzymania zwierząt, bo tacy ludzie, jak właścicielka psów, u której interweniowaliśmy, nie rozumieją, że robią coś złego – dodaje. PK

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments