Tajemnica pręgi


Szwedzcy i amerykańscy naukowcy zidentyfikowali mutację genu odpowiedzialną za powstawanie pręgi odwrotnie rosnącej sierści na grzbiecie u obu ras ridgebacków - rodezyjskiego i tajskiego.

Ta sama mutacja zwiększa też ryzyko wystąpienia tzw. zatoki skórzastej – defektu rozwojowego często spotykanego u tych psów. Polega on na tym, że podczas rozwoju zarodkowego skóra nie zostaje w pełni oddzielona i tworzy zatokę sięgająca w różnym stopniu w głąb ciała – w najgorszych przypadkach aż do rdzenia kręgowego – co powoduje duże ryzyko zakażeń.

Jest to mutacja o charakterze dominującym, dlatego u krzyżówek ridgebacków również w większości przypadków występuje pręga. Ustalono, że psy posiadające tylko jedną kopię tego genu są znacznie mniej narażone na wystąpienie zatoki skórzastej niż te z dwiema kopiami. Oznacza to, że ze zdrowotnego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem byłoby dopuszczanie do hodowli także psów pozbawionych pręgi i krzyżowanie ich z psami z pręgą. Zwłaszcza że już jedna kopia tego genu wystarcza do wystąpienia pełnowartościowej pręgi. (UCh)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments