Taniec na 6 nóg

fot. Shutterstock

W karnawale można potańczyć również z psem. Jak się do tego zabrać? - pytamy o to największą gwiazdę tej dyscypliny, Mary Ray

Kiedy zaczęła Pani tańczyć z psami?
W 1990 roku poproszono mnie o prezentację chodzenia przy nodze z moimi dwoma psami. W tle grała muzyka. Na widowni zasiadło ponad sto osób. Tak narodziła się dyscyplina Heelwork to Music – chodzenie przy nodze w takt muzyki.

A więc jest Pani prekursorką tej dyscypliny?
Gdy w połowie lat 90. próbowałam z mężem, również zawodowo związanym z psami, opracować historię Heelwork to Music, dowiedziałam się, że podobne pomysły pojawiły się w 1989 roku w Kanadzie. Jednak mój pokaz był pierwszą publiczną prezentacją HTM. Wkrótce potem zaczęłam przygotowywać choreografię do corocznych występów podczas wystawy psów Crufts.

Czy taniec z psem to faktycznie taniec czy raczej sport, tresura?
Zaczyna to nabierać charakteru sportu, ale przede wszystkim jest tresurą i zabawą.

Jak długo trwa przygotowanie pokazu?
Do mojego najważniejszego pokazu w roku, na marcowej wystawie Crufts, zaczynam przygotowywać się w styczniu, ale nie pracuję codziennie.

Jakie rasy najlepiej nadają się do tańca?
Prawie każdy pies może opanować tajniki HTM czy Freestyle. Oczywiście niektóre rasy mają pewne ograniczenia, spowodowane np. budową ciała. Border collie potrafią się nauczyć nawet skomplikowanego programu, bo są mocno zbudowane, podatne na szkolenie, inteligentne i szybkie.

Jakie predyspozycje musi mieć właściciel – dobrze tańczyć, być sprawny fizycznie?
Myślę, że nie potrzeba żadnych specjalnych predyspozycji, choć ogromnie pomocne jest poczucie rytmu.

Od czego należy zacząć naukę tańca i w jakim wieku?
Gdy pies ma trzy miesiące, zaczynam od nauki chodzenia przy nodze i elementów obrotów, ale to ciągle bardziej zabawa niż tresura. Nigdy nie występuje z psami, które mają mniej niż rok. Trzeba zachować rozsądek – nie można psa uczyć niczego skomplikowanego, dopóki nie będzie dostatecznie dorosły i ukształtowany fizycznie. Na przykład nie uczę psów stania na tylnych łapach, zanim nie skończą roku czy dwóch, zależnie od rasy.

Jakie są przeciwwskazania do szkolenia HTM?
Jeśli pies jest w stanie fizycznie wykonać ruch, którego od niego wymagamy, to właściwie nie ma przeciwwskazań dla psów żadnej rasy. Co więcej, HTM jest korzystne dla zdrowia i samopoczucia psa. To nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale też wzbogacenie życia, rozrywka.

Ile trzeba trenować, żeby odnosić sukcesy?
Na początek 15-30 minut dziennie powinno wystarczyć. Oczywiście wynik jest uzależniony od nakładu pracy.

Jaką muzykę należy dobrać do tańca z psem?
Powinna mieć ona dość szybkie tempo i wyraźny rytm oraz być zróżnicowana.

Z iloma psami występowała Pani i który był najlepszy?
Było ich pięciu, a najlepsi to border collie Quincy i Kizzy.

Czy psy mają wrodzone poczucie rytmu?
Psy mogą odczuwać rytm, ale bardziej prawdopodobne jest, że szczegółowo pamiętają każdy element programu.

Co odpowiada Pani ludziom, którzy twierdzą, że taniec nie leży w naturze psa i przypomina cyrk?
HTM to istotnie seria sztuczek, ale nawet nie chcę myśleć, że ta dyscyplina mogłaby upaść do poziomu cyrku. Są granice tego, czego uczę psa. Myślę, że bardziej trafne jest porównanie do jazdy figurowej na lodzie.

W których krajach HTM jest najbardziej popularne?
W Wielkiej Brytanii, a także w USA i Kanadzie. Coraz więcej entuzjastów zyskuje w Austrii, Niemczech, Australii, Nowej Zelandii i Japonii. Wiele podróżuję ucząc tej sztuki, ostatnio zaproszono mnie nawet do Korei.

Mary Ray jest jedną z najbardziej znanych na Wyspach Brytyjskich trenerek psów i jedyną, która sięga po najwyższe laury w różnych dyscyplinach, występując z tymi samymi psami. Jest twórczynią i niekwestionowaną gwiazdą widowiskowej dyscypliny Heelwork to Music (HTM), a także Freestyle. Jej pokazy co roku uświetniają finałowy dzień wystawy psów Crufts. Mieszka w Rugby z mężem i siedmioma psami. Więcej o Mary Ray na stronie www.maryray.co.uk
Dwa style tańca

Wyróżnia się dwa style tańca z psem: Heelwork to Music i Freestyle. HTM jest właściwie chodzeniem przy nodze w takt muzyki. Pies nie może być dalej od przewodnika niż 4 stopy. We Freestyle dozwolony jest każdy ruch. Popularne jest chodzenie do tyłu, obroty, slalom między nogami, wysoko ocenia się pracę na odległość.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments