Terapia agresji

fot. Thinkstock

Znana włoska trenerka Alexa Capra po raz trzeci odwiedziła Polskę. Podczas seminarium zorganizowanego przez fundację Psia Wachta przedstawiła zasady rehabilitacji psów agresywnych.

Alexa Capra zaczęła badać agresję u psów w 2004 r., gdy zajęła się rehabilitacją pitbuli używanych wcześniej do walk. Na potrzeby tego projektu opracowała zestaw testów pozwalających ocenić temperament każdego psa i na tej podstawie dobrać najlepsze metody terapii oraz podjąć decyzję o tym, czy dany osobnik nadaje do adopcji. Przebieg testów pitbuli był nagrywany i Alexa szybko nauczyła się bardziej ufać materiałowi filmowemu niż własnym oczom. Okazało się, że człowiek nie jest w stanie zauważyć wielu zachowań psów, które mówią nam o tym, czy zwierzę jest w danej chwili nastawione przyjaźnie, czy nie. Później Alexa rejestrowała zajęcia z komunikacji psów, które prowadziła w swojej szkole, co zaowocowało godzinami nagrań swobodnych interakcji między psami i dało trenerce materiał do pracy badawczej nad zachowaniami agresywnymi.
Podczas seminarium Alexa Capra podkreśliła, że zachowania agresywne są naturalne dla psów i większość z nich służy do komunikacji, a nie ma na celu zranienia bądź zabicia przeciwnika. Trenerka uważa, że terapia agresji powinna się opierać na nawiązywaniu komunikacji z czworonogiem. Dlatego w pracy z psem sprawiającym kłopoty sama stosuje niektóre z psich zachowań agresywnych. – Jestem chyba jedynym szkoleniowcem w Europie, który nie odwraca wzroku, gdy pies się w niego wpatruje z groźbą w oku – mówi Alexa. – Używam zachowań agresywnych do komunikacji z agresywnymi zwierzakami, ale nigdy nie stosuję przemocy fizycznej. A to właśnie robi niestety większość właścicieli – karcą psy za agresję i to jest najpoważniejszy błąd.
Zdaniem Alexy Capry metody polegające na hamowaniu agresji lub jej unikaniu nie przyczyniają się do rozwiązania problemu. – Zazwyczaj nie pozwalamy psom na żadne zachowania agresywne, ponieważ boimy się psiej agresji. Gdy zaczynałam badania, najpierw musiałam wziąć głęboki oddech i pozwolić psom ją okazywać – mówi. Nie oznacza to jednak, że rehabilituje psy, pozwalając im się gryźć. W czasie 127 spotkań psów, które Alexa sfilmowała w ciągu ostatnich dwóch lat, ani razu nie polała się krew.
W seminarium, które odbyło się 15 i 16 stycznia w hotelu Lando pod Warszawą, wzięło udział ponad 100 słuchaczy – większość stanowiły osoby zawodowo zajmujące się psami. Wszyscy podkreślali, że pomogło im ono zrozumieć przyczyny agresji u czworonogów, nauczyło zauważać zachowania agresywne i podsunęło pomysły do dalszej pracy. MU

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments