Umowa to podstawa

fot. Shutterstock

Zmuszeni sytuacją życiową, zdecydowaliśmy się oddać psa. Niestety, nie sprawdziliśmy wystarczająco nowego właściciela. Okazało się, że zamiast w dobre ręce zwierzak trafił prawdopodobnie do handlarza psów. Czy możemy go ścigać prawnie?

Z prawnego punktu widzenia, oddając psa, dokonali Państwo aktu darowizny – doszło do przeniesienia własności. Zgodnie z treścią art. 893 kodeksu cywilnego „darczyńca może włożyć na obdarowanego obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania… ”.

Niestety, aby skutecznie wyegzekwować swoje prawa, musieliby Państwo mieć dowód zawarcia umowy na określonych warunkach. Takim dowodem byłaby np. spisana umowa, jasno określająca obowiązki nałożone na obdarowanego. Powoływanie się na słowne ustalenia praktycznie nie daje nadziei na wygranie sporu. W efekcie obdarowana osoba stała się właścicielem psa i może swobodnie przenieść to prawo na inne osoby (także poprzez sprzedaż).

To przykre zdarzenie jest kolejnym przypomnieniem, że nawet w pozornie prozaicznych sprawach dobrze jest zawierać umowy na piśmie. Możemy wtedy uniknąć nieporozumień co do treści zawartej umowy, a w razie naruszenia jej postanowień będziemy mieć koronny dowód naszych racji.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments