Uroda staruszka

fot. Shutterstock

Delikatność, rozwaga i właściwe podejście to trzy klucze do właściwej pielęgnacji starszego czworonoga

Nie tylko ogólna kondycja starszych psów jest dużo gorsza niż czworonogów w sile wieku. Często cierpią na schorzenia, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają przeprowadzenie niektórych zabiegów pielęgnacyjnych.

Nie zranić

Na ciele sędziwych psów mogą się pojawić guzy, zgrubienia lub czyraki, dlatego należy ostrożnie obchodzić się z narzędziami fryzjerskimi, by nie zranić zwierzaka. Czas i liczbę zabiegów pielęgnacyjnych ograniczmy do minimum. Jeśli nasz rasowy pupil ma już karierę wystawową za sobą, nie narażajmy go na długie wizyty u fryzjera, zwłaszcza że starsze psy są dużo mniej wytrzymałe i godzina czy dwie na stole trymerskim to dla ich organizmu spory wysiłek. Jeśli już psa strzyżemy, pozostawmy mu włos nieco dłuższy niż młodszym czworonogom. Sierść staruszków jest dość mocno przerzedzona i zbyt krótkie strzyżenie może spowodować, że pojawią się łyse miejsca. Poza tym krótki włos wpłynie też na pogorszenie się bilansu cieplnego organizmu. Dotyczy to nie tylko okresu jesienno-zimowego (starsze psy są dużo podatniejsze na przeziębienia), ale i lata, kiedy dłuższa sierść chroni przed udarem słonecznym.

Nie podrażnić

Ograniczenie częstotliwości kąpieli to kolejna sprawa, z którą musimy się liczyć, jeśli nasz pupil jest w podeszłym wieku. Takie psy cierpią nierzadko na dolegliwości reumatyczne i częste kąpiele mogą je nasilić. Używajmy delikatnych szamponów – np. z dodatkiem aloesu lub z wyciągiem z drzewa herbacianego czy płatków owsianych – złagodzą one ewentualne podrażnienia skóry charakterystyczne dla zaawansowanego wieku. Choć sierść starszych psów jest zwykle przesuszona, matowa i łamliwa, unikajmy stosowania silnych odżywek – mogą podrażnić skórę. Po kąpieli należy pamiętać o dokładnym wysuszeniu włosa, zwłaszcza w okresie chłodów i wietrznej pogody.

Nie stresować

Psy w zaawansowanym wieku miewają także problemy ze wzrokiem i słuchem. Dlatego nie irytujmy się, jeśli zwierzak podczas zabiegów pielęgnacyjnych nie wykonuje naszych poleceń lub robi to opornie. Wszystkie czynności przeprowadzajmy niezwykle spokojnie i łagodnie, aby nie potęgować stresu, który może być dużym obciążeniem dla psiego serca.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments