Uśmiech pupilka


Kiedy zacząć czyścić szczeniakowi zęby?

Aby codzienne mycie psu zębów przebiegało tak, jak należy, nie burzyło przyjaźni człowieka z podopiecznym i nie wyrządzało mu krzywdy – najlepiej zacząć naukę we wczesnej młodości czworonoga. Oczywiście bezpośrednio po przyniesieniu szczeniaka do domu nadmiar wykonywanych wokół niego czynności może się obrócić przeciwko niemu, dlatego konieczny jest okres adaptacyjny. Jednak już w drugim tygodniu, od chwili gdy znajdzie się w domu, możemy zacząć przyzwyczajać go do zabiegów pielęgnacyjnych – zwłaszcza jeśli mamy przedstawiciela rasy miniaturowej czy małej (np. yorkshire terrier, sznaucer miniaturowy, jamnik) lub krótkoczaszkowej (np. shih tzu, pekińczyk, mops) – będzie on bowiem szczególnie narażony na odkładanie się kamienia nazębnego.

Gdy zaczynamy czyścić zęby psu, który nie ma problemów z dziąsłami, nie chodzi od razu o wykonanie dokładnego i długotrwałego zabiegu. Najpierw trzeba dać do zrozumienia podopiecznemu, że pielęgnacja zębów to kolejna forma zabawy z właścicielem. Ważniejsza od precyzji jest więc systematyczność. Należy jednak dążyć do tego, aby w krótkim czasie dokładnie wyszczotkować pieskowi całe uzębienie.

Normalnie rozwijający się pies ma zęby mleczne najdłużej do 5.-6. miesiąca życia. Ich pielęgnacja nie ma zasadniczego znaczenia dla zdrowia – jest raczej okazją do nauki tolerancji i prawidłowego szczotkowania. Podczas wymiany uzębienia dziąsła naszego czworonoga bolą i krwawią. Należy wówczas ograniczyć intensywność czyszczenia. Szczoteczki, pasty do zębów, ich charakterystyki oraz opis nauki szczotkowania można znaleźć na stronie www.usmiechpupila.pl.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments