Ustawa podpisana! - Psy.pl

Ustawa podpisana!

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Ustawy o ochronie zwierząt, która zaostrza kary za znęcanie się nad zwierzętami.

Sejm 18 sierpnia uchwalił nowelę zaproponowaną przez Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt. Znalazły się w niej zapisy o zakazie odstrzeliwania wałęsających się czworonogów w lesie, a także o wykroczeniu, jakim będzie trzymanie psa na uwięzi dłużej niż 12 godzin na dobę i na łańcuchu krótszym niż trzy metry.    

Później nowelizacja trafiła do Senatu, który wprowadził kilka poprawek, m.in. wykreślił członków Polskiego Związku Łowieckiego z listy osób mogących decydować o natychmiastowym uśmierceniu zwierzęcia. Senatorowie wnioskowali też o sprecyzowanie definicji szczególnego okrucieństwa i zoofilii, chcieli też uprościć procedurę czasowego odebrania czworonoga.

Za znęcanie się nad zwierzętami ustawodawca podniósł karę do dwóch lat ograniczenia lub pozbawienia wolności, a za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem – do trzech lat. Wprowadzono też zakaz kopiowania psom ogonów i uszu.

Wczoraj nowelizację Ustawy o ochronie zwierząt podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Wejdzie ona w życie 1 stycznia 2012 r.  ACh 

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *