Uważaj na swojego pupila


Niebezpieczeństwo może czaić się wszędzie. To chyba główny wniosek z raportu amerykańskiego Centrum Kontroli Zatruć, które sprawdziło, jakie są najczęstsze przyczyny zatruć zwierząt domowych. Publikujemy listę 10 groźnych trucizn, które znajdują się w naszych domach.

Raport sporządzono na podstawie 140 tys. przypadków z 2009 roku.
 

  1. Lekarstwa dla ludzi. Aż 46 tys. zwierząt domowych zatruło się po spożyciu tabletek lub syropów. Były to głównie środki przeciwbólowe, antydepresanty, leki przeciwgrypowe, suplementy diety. Pamiętajmy, że w wielu wypadkach zaszkodzić może nawet jedna tabletka. Szafkę z lekami należy więc zabezpieczyć i pilnować, by lekarstwa np. nie rozsypały się na podłodze.
  2. Środki przeciw pchłom i kleszczom. 29 tys. domowych pupili wymagało pomocy weterynaryjnej po niewłaściwym zastosowaniu takich preparatów. Środki te są mocno toksyczne i stosowanie ich w sposób niezgodny z instrukcją może być groźne dla zwierząt.
  3. Jedzenie przeznaczone dla ludzi. 17,5 tys. zwierzaków zjadło m.in. winogrona, rodzynki, cebulę, avocado, gumę do żucia, czekoladę. Produkty te – zwłaszcza w większych ilościach – mogą prowadzić do poważnych problemów z układem pokarmowym.
  4. Rośliny domowe i ogrodowe. Znalazło się ponad 8 tys. czworonożnych miłośników flory. Pamiętajmy, że niektóre rośliny są toksyczne, np. rododendrony mogą mieć negatywny wpływ na układ nerwowy.
  5. Preparaty weterynaryjne. Pomagają, ale tylko wtedy, gdy są stosowane zgodnie z zaleceniem. 7,5 tys. przypadków zatruć świadczy o tym, że nie wszyscy właściciele sobie z tym poradzili.
  6. Trutki na szczury. Walcząc ze szkodnikami, nie zaszkodź swojemu pupilowi – jak to było w wypadku 6,5 tys. zwierząt. W trutkach na szczury znajdują się substancje, których spożycie może doprowadzić do wewnętrznego krwawienia czy uszkodzenia nerek. Skutki zatrucia mogą się ujawnić dopiero po paru dniach, co utrudnia walkę z zagrożeniem.
  7. Środki czystości – zatruło się nimi ponad 4 tys. zwierząt, które wdychały ich opary albo co gorsza spożyły detergenty czy środki owadobójcze.
  8. Metale cieżkie. Aż 3 tys. zwierząt zatruło się ołowiem po spożyciu… linoleum,  próbek farb czy odpadów po szlifowaniu.
  9. Artykuły ogrodowe – najbardziej niebezpieczne są sztuczne nawozy, herbicydy,  środki owadobójcze. Z powodu kontaktu z nimi ucierpiało 2,3 tys.zwierząt.
  10. Środki chemiczne – zbytnia ciekawość sprowadziła nieszczęście na ponad 2 tys. zwierząt, które spożyły rozpuszczalniki, środki do czyszczenia kanalizacji itp.

Nie namawiamy was, byście przestali sprzątać, czy wynieśli wszystkie potencjalnie groźne produkty z domu. Ale ostrożności nigdy za wiele! Miejcie na oku swoje zwierzaki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments