W jaki sposób można nauczyć psa takich komend jak „siad”, „leżeć” czy „podaj łapę”


Po pierwsze, żeby nauczyć psa różnych komend należy mieć do tego cierpliwość, ponieważ nie wszystkie psy nauczą się tego od razu, jednak to wymaga czasu.

Jak nauczyć psa "leżeć"? Siedzącemu psu pokazujemy smakołyk, trzymając go przed pyszczkiem, a drugą ręką możemy sobie pomóc delikatnie przytrzymując psa, aby nie wyszedł do przodu za przysmakiem. Mówiąc "leżeć" opuszczamy smakołyk, a drugą ręką delikatnie sugerujemy mu zejście w dół (przy użyciu obróżki lub bardzo delikatnym nacisku na kark szczeniaka) – gdy pies się położy, nagradzamy go. Ćwiczenie wymaga cierpliwości – początkowo nagradzamy pieska nawet za położenie przednich łapek na ziemi i stopniowo dochodzimy do momentu prawidłowego wykonania ćwiczenia. Pamiętajmy o tym, żeby szczeniaka nagrodzić w momencie wykonania ćwiczenia, nie dwie sekundy później. Częstym błędem właścicieli jest nagradzanie z opóźnieniem. Kolejną ważną rzeczą jest praca w krótkich parominutowych sesjach, gdyż szczeniaki szybko się nudzą.

Jak nauczyć psa komendy "siad"? Musimy pokazać naszemu pieskowi smakołyk na wysokości jego noska i trzymać tak. Drugą ręką trzeba pieska złapać za zadek (na dole plecków, przy ogonku). Przycisnąć go lekko do ziemi, a gdy usiądzie, od razu go pochwalić i dać mu smakołyk. Ćwiczenie należy powtarzać często, żeby piesek go nie zapomniał. Z czasem musimy pomagać naszemu uczniowi w ćwiczeniach coraz mniej i nagdadzać go coraz mniejszą ilością nagródek.

Jak nauczyć psa "podaj łapę"? Pamiętaj, że tej komendy najlepiej zacząć uczyć psiaka dopiero gdy nauczy się innych podstawowych komend (siad, waruj, chodzenie przy nodze). Pomoże ci to uniknąć pewnych kłopotliwych sytuacji, polegających na wymuszaniu. Nauka jest dość prosta: podchodzimy do psa, mówimy "daj łapę" i pokazujemy mu nagrodę, a drugą ręką łapiemy go za łapę (zawsze tę samą) i dajemy smakołyk entuzjastycznie go nagradzajac.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adog
Adog
4 lat temu

Właśnie uczę mojego psa komendy ” daj łapę „