01.09.2012
W kółko problem
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Gonienie własnego ogona często wywołuje uśmiech na twarzy właściciela psa, który tak robi. Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach potwierdzili wcześniejsze przypuszczenia, że nie jest to jednak zabawa, lecz objaw problemów psychicznych czworonoga.
fot. Thinkstock
Z badań wynika, że gonienie własnego ogona można porównać do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, zwanych inaczej u ludzi nerwicą natręctw. Na zachowanie to nie wpływają jedynie geny, środowisko czy sposób żywienia psa, lecz głównie stan umysłu psa. Podobnie jest przy strachu przed hałasem, wylizywaniu łap czy nadmiernej nieśmiałości.
Badania wykazały też, że prawdopodobnie niektóre rasy – takie jak owczarek niemiecki czy bulterier – wykazują tego typu zachowania częściej niż inne psy.
Dokładne poznanie problemu zaburzeń u psów może w przyszłości pomóc w badaniach nad nerwicą natręctw u ludzi – na przykład w poszukiwaniu genów odpowiedzialnych za chorobę, przy poznawaniu wpływu środowiska na zachorowania, a także w ustalaniu nowych metod leczenia. KO
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.06.2025
Zginęła ratując psa z torów. 42-letnia kobieta nie zdążyła przed nadjeżdżającym pociągiem
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Miała tylko kilka sekund. Alicia Leonardi próbowała ściągnąć psa swojego byłego partnera z torów kolejowych. Nie zdążyła. Wypadek w stanie New Hampshire pokazuje, jak wielką cenę czasem płacimy za miłość do zwierząt.
undefined
31.05.2025
Siła relacji człowieka i zwierzęcia: W chwilach stresu wolimy przytulić psa niż rozmawiać z partnerem
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Globalne badanie przeprowadzone przez firmę Mars i platformę Calm potwierdza to, co wielu opiekunów zwierząt domowych czuje intuicyjnie – nasze relacje z pupilem mają realny wpływ na dobrostan psychiczny.
undefined
14.05.2025
Psy w schroniskach potrzebują nie tylko karmy. Trwa akcja „Bezpieczny Zwierzak”
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Bezdomne psy w schroniskach zmagają się nie tylko z głodem i samotnością. Brakuje też środków na ich bezpieczeństwo. Ruszyła ogólnopolska akcja „Bezpieczny Zwierzak”, w której każdy może pomóc – już za 10 zł!
undefined