Walka z agresją

fot. Shutterstock

Czy paroletniego psa można oduczyć agresji wobec innych psów?

Oduczenie paroletniego psa agresywnych zachowań jest możliwe, choć może być trudne. Zazwyczaj pies dominujący nad właścicielami w domu próbuje też zdominować psy w parku.

Dlatego trzeba starannie przeanalizować relacje domowników z psem i jeśli dopatrzymy się nieprawidłowości, jak np. warczenie przy misce, natarczywe domaganie się zabawy czy wymuszanie jedzenia gwałtownym szczekaniem, należy je bezwzględnie wyeliminować.

Warto popracować też nad ogólnym posłuszeństwem pupila, by zyskać kontrolę nad jego zachowaniem. Najważniejsze są umiejętności siadania, zostawania, przychodzenia na zawołanie i chodzenia przy nodze. Gdy pies już to wszystko umie, możemy spróbować kontaktować go z innymi czworonogami, dobieranymi tak, by prawdopodobieństwo konfliktu było jak najmniejsze – a więc z suczkami i bardzo spokojnymi, najlepiej dużymi samcami.

Szanse powodzenia na udane kontakty wzrastają, gdy spotkania są specjalnie zaaranżowane, a właściciele pozwalają nawiązać czworonogom naturalny kontakt, nie ingerując bez powodu i nie okazując względów żadnemu psu.

Zastanówmy się też, czy niechcący sami nie wzmacniamy u naszego psa agresywnych zachowań, np. nadużywając słów „nie rusz” czy „nie wolno”.

Na niepodporządkowanego psa mogą one działać jak zachęta do ataku, bo wypowiadamy je często właśnie wtedy, gdy nasz podopieczny wykazuje agresję – i dlatego kojarzy je z agresywnym zachowaniem.

Ukoronowaniem pracy z psem może być zapisanie go na szkolenie grupowe, by miał szanse na więcej kontaktów z pobratymcami, a my – na kontrolę tych kontaktów. Najlepiej wybrać niewielką grupę 5-10 psów, należy też uprzedzić instruktora o skłonnościach naszego psa.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments