Wiśnie dla psa. Czy pies może jeść wiśnie?


Soczyste, ciemnoczerwone wiśnie mogą być ciekawym urozmaiceniem diety psa. Jednak podając wiśnie psu, musimy pamiętać o kilku rzeczach...

Sezon na wiśnie trwa zdecydowanie za krótko! Oryginalny, kwaskowo-słodki smak tych owoców sprawia, że nadają się one nie tylko jako przekąska czy składnik deserów. To także doskonały dodatek do potraw wytrawnych! Czy owoce wiśni można dać psu?

Co zawierają wiśnie?

Wiśnia to drzewo, które można spotkać nie tylko w uprawie – rosnąć może także dziko w parkach i ogrodach. Jego owoce pełne są prozdrowotnych substancji. Za ciemnoczerwony kolor wiśni odpowiadają antocjany – silne przeciwutleniacze, które zapobiegają procesowi starzenia i chronią organizm przed nowotworami, a także mają działanie przeciwbólowe. Owoce te zawierają także stosunkowo dużo witaminy C, błonnika pokarmowego i manganu. W cierpkich wiśniach znajduje się również melatonina wpływająca na jakość snu. Badania sugerują, że picie soku z wiśni przed snem może ułatwić zasypianie i zapobiegać bezsenności. Sok z wiśni może także zmniejszać gorączkę, łagodzić ból mięśni i obrzęki. Kupując wiśnie, należy zachować ostrożność – w nadgniłych, popsutych owocach często znajdują się niezwykle szkodliwe pleśnie wydzielające mykotoksyny. Ich zjedzenie wywołuje objawy alergiczne, zatrucie pokarmowe i choroby układu oddechowego.

Czy pies może jeść wiśnie?

Świeże owoce wiśni nie zawierają żadnych szkodliwych dla psa substancji. Można je więc bezpiecznie podać czworonogowi. Zawarte w nich składniki – błonnik pokarmowy, witamina C i antyoksydanty – mogą wzmocnić odporność psa, zapobiegać infekcjom pęcherza moczowego i regulować pracę przewodu pokarmowego. Trzeba jednak pamiętać, że wiśnie, podobnie jak czereśnie, zawierają w środku dość dużą, twardą pestkę. Zjedzenie dużej ilości pestek może spowodować nie tylko biegunkę wynikającą z podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego, ale także zablokowanie jelit. Rozgryzienie pestki może natomiast poskutkować uszkodzeniem zębów i poranieniem pyska. Wiśnie dla psa powinny być więc przed podaniem przepołowione i pozbawione pestki.

Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments