Wspólna mowa ciała

fot. Shutterstock

Koty mogą przyjaźnić się z psami – potwierdziły badania naukowców. Stosunki między zwierzakami będą lepsze jeśli to kot będzie w Twoim domu pierwszym domownikiem, a zwierzęta poznają się w młodym wieku

Raport sporządzony przez Neta-Li Feuerstein i Joseph Terkel (z departamentu Zoologii na Uniwersytecie w Tel Avivie) jest pierwszym tak obszernym opracowaniem analizującym zachowania psów i kotów mieszkających pod jednym dachem.
Badania prowadzone dwoma metodami. Pierwszą były kwestionariusze, które rozdano właścicielom psów i kotów z prośbą o zapisywanie obserwacji zachowań czworonogów. Drugim – bezpośrednia analiza zachowań zwierząt. Naukowcy sprawdzali jak zachowują się psy i koty między które rzucano piłeczkę tenisową, a później stawiano miskę z (kocim) jedzeniem. Badacze wypatrywali zachowań dominacyjnych, szczególną uwagę zwracali na język ciała zwierząt.

Wnioski? W młodym wieku psy i koty są w stanie nauczyć się mowy ciała drugiego gatunku. To bardzo istotne, bowiem zwierzęta te różnie interpretują te same zachowania, co prowadzi do nieporozumień. Przykładowo merdanie ogonem, które u psów jest czynnością radosną i gestem poddania, u kotów jest oznaką agresji i rozdrażnienia.
Tymczasem jak wykazali izraelscy naukowcy jeśli młode psy będą przebywały w domu z młodymi kotami to mogą nawet od nich przejąć pewne zachowania – np. zamiast obwąchiwania dolnych partii ciała – obwąchiwania nosa drugiego zwierzaka.
Według naukowców aby kot i pies najlepiej się rozumiały powinny się zapoznać w pierwszych miesiącach życia (kot do szóstego, pies do dwunastego miesiąca życia), lepiej też by pies był wprowadzany do domu, w którym mieszka już kot, niż na odwrót. (KaP)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments