Wszystko pod nadzorem


Reakcje dziecka często psa dziwią, a czasem potrafią nieżle nastraszyć. Dlatego nigdy nie zostawiajmy dziecka samego z psem, zwłaszcza w krytycznym okresie między 7-8 a 24 miesiącem życia malucha.

Pasja poznawania świata małego człowieka może się obrócić przeciw psu, a ten zgodnie ze swą naturą, potrafi zareagować ostro. Większość psów nie używa zębów przeciw dzieciom, częściej trzeba więc bronić psa przed natarczywością dziecka. Mały berbeć, raczkujący po całym mieszkaniu potrafi ścigać psa nawet na jego posłaniu, a ten przyparty do muru, musi się jakoś bronić…

Dlatego za wszelką cene unikajmy konfliktów między psem a dzieckiem, bo później trudno będzie przezwyciężyć uprzedzenia obu stron. Dziecko nie rozumie, że nawet delikatne warczenie jest ostrzeżeniem, pies nie rozumie, że łopatka w dłoni malca to nie patyk do rzucania…

Po przetrwaniu dwóch lat jest już z górki. Dziecku można coraz więcej wytłumaczyć, zaczyna się ono zachowywać w sposób bardziej zrozumiały dla czworonoga.

Większość psów samorzutnie podejmuje opiekę nad dzieckiem swych właścicieli, ponieważ wie, czuje że tego się od niego oczekuje.  Wśród ras najlepiej sprawdzających się w roię opiekuna dziecka przewodzą psy pasterskie i towarzyskie. Te pierwsze zyskują „swoje stado do pasienia”,drugie – znajdują partnera do wspólnych zabaw.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments