Wyścigi w błocie


Ponad 400 psów i 170 maszerów z całej Polski stawiło się w miniony weekend w murckowskich lasach. Radosne szczekanie słychać było z daleka, a teren wokół zalewu Fala zapełniły trój – i czterokołowe wózki, popularne „hulajki”, czyli hulajnogi oraz rowery. Wszystko za sprawą odbywających się tam wyścigów psich zaprzęgów Silesiana 2009 rozgrywanych w ramach Pucharu Polski i Pucharu Europy ESDRA.

Największe zaprzęgi liczyły osiem i więcej psów (kat. A), były też, te złożone z 6,4,2 psów oraz kategorie, w których zawodnik pokonuje trasę na rowerze lub pieszo. Pięciokilometrowa trasa obfitowała w podmokłe miejsca i głębokie błoto. Jednak maszerzy często trenujący w niesprzyjających warunkach pogodowych zdawali się nie zważać na te utrudnienia. Większość psów też z ochotą wbiegała w głębokie kałuże, chłepcząc i rozbryzgując wodę. Były też takie, które postanowiły pokonać trasę suchą łapą – ciepłolubna Arisa (rhodesian ridgeback), która biegła ze swoim panem w canicrossie, uparcie omijała nawet najmniejsze kałuże.

Tegoroczną Silesianę zdominowały psy ras północnych eurodogi i greystery. Swoją obecność, głównie w canicrossie, zaznaczyły również border collie, rhodesian ridgebacki, akity i briardy, które radziły sobie równie dobrze jak ich typowo zaprzęgowi pobratymcy.

Podczas drugiego dnia zawodów fundacja DogIQ z Katowic zaprezentowała umiejętności psów asystujących oraz przybliżyła pozytywne metody szkolenia psów.

Wyniki: www.silesiana2009.eu
 
 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments