Z czworonogiem na urlopie


Przyszło lato, czas jechać na wakacje. Nie masz z kim zostawić psa? Tym lepiej - razem będzie wam weselej

Pierwszy wyjazd z psem lub kotem to wyzwanie, które wielu właścicielom zwierząt spędza sen z powiek już na długo przed wakacjami. A przecież, zwłaszcza w dobie internetu, łatwo zaplanować wspólny urlop – trzeba się tylko zabrać się do tego nie na ostatnią chwilę.

Miejsca przyjazne czworonogom
W Polsce opłaty za pobyt psa są zwykle niskie (5-20 zł za dzień) lub nie ma ich wcale. Coraz więcej gospodarstw agroturystycznych, pensjonatów, a nawet sieci hoteli (tu oczywiście koszty są dużo wyższe, np. 50-150 zł w hotelach Gołębiewski) przyjmuje gości ze zwierzętami.
Jak szukać miejsc przyjaznych czworonogom? Najwygodniej jest zrobić to w Internecie. Na polskich stronach można znaleźć oferty wczasów z psem w kraju i za granicą. Jeśli wiesz już, dokąd się wybierasz, wejdź na stronę www.pensjonaty.com.pl. W rubryce „wymagane udogodnienia” kliknij na ikonkę psa i szukaj interesującej cię miejscowości. Jeśli wiesz tylko orientacyjnie, dokąd chcesz jechać, zajrzyj na stronę www.psy.wroclaw.pl/adresy.html. Spis obejmuje noclegi nad morzem, w górach i nad jeziorami – pensjonaty, hoteliki, bacówki, chatki studenckie, wraz z numerami telefonu, adresami i cenami. Coraz więcej miejsc w Polsce przyjmuje kuracjuszy z psami (np. Szczawno-Zdrój, Polanica-Zdrój).

Uszy pod ochroną
Unikajmy miejsc, w których pies nie jest mile widziany, a także tych, które mogą wzbudzić jego niepokój. Nie każdy pies jest radosnym ekstrawertykiem. Są i takie, które obawiają się nieznajomych, dzieci, obcych zwierząt, ruchliwych ulic. Inną przyczyną stresu może być hałas. Słuch psów jest cztery razy lepszy od naszego i mogą je wystraszyć fajerwerki, wystrzały, bardzo głośna muzyka, burza (psy są szczególnie wrażliwe na grzmoty, ponieważ świetnie słyszą dźwięki o niskiej częstotliwości), a nawet odgłosy niektórych urządzeń elektronicznych. Wyjątkowo źle znoszą hałas owczarki szkockie collie i inne psy pasterskie.

Wakacyjny bon ton
Nie tylko lękliwe zwierzęta sprawiają kłopoty na wczasach. Innymi sprawcami wakacyjnych komplikacji mogą być psy agresywne i niewychowane. Jeżeli twój pies źle toleruje obce zwierzęta, nie zabieraj go ze sobą w miejsca, gdzie są inne psy lub koty. Niektóre pensjonaty dla zwierząt zaczęły się już specjalizować w przyjmowaniu psów ras uważanych za niebezpieczne (np. Hotel Bazyli, Łomna – Las, gmina Czosnów). Jeśli twojemu zwierzakowi brak dobrego wychowania, poświęć przed wakacjami trochę czasu na ćwiczenie chodzenia przy nodze i podstawowych komend, takich jak: siad, zostań czy chodź. Nieposłuszny pies uprzykrzy Ci każdą wycieczkę czy ognisko, a spędzanie całego lata w domku kempingowym (gdzie z nudów twój ulubieniec zapewne coś zniszczy) to niezbyt kusząca perspektywa.

Kot ma wychodne
Czy kocie wakacje muszą ograniczać się do oglądania przez okno zabaw ludzi i psów? Niekoniecznie. Jeśli już postanowiłeś pojechać z Mruczkiem na spokojne, stacjonarne wczasy, możesz zabierać go na spacery. Wbrew stereotypom, wiele kotów lubi przechadzki z właścicielem, nie uznają jednak prowadzenia na smyczy. Dlatego przed wakacjami musisz potrenować wychodzenie z kotem w uprzęży. Koty: jawajski, birmański, syjamski, rosyjski błękitny i orientalny zwykle lubią spacerować, nawet na smyczy.

Rady na kocie wypady
Zanim po raz pierwszy wyprowadzisz kota na wczasach, rozpoznaj teren – sprawdź, czy w pobliżu nie krąży pies, czy ogródek nie był tego dnia pryskany i czy nikt w okolicy nie planuje właśnie pokazu sztucznych ogni. Ważne, aby kot miał szelki – tylko one (najwygodniejsze są na zatrzaski) zmniejszają do minimum ryzyko ucieczki (z obroży kot łatwo może się wyślizgnąć). Jedynie wtedy, gdy mamy stuprocentową pewność, że nasz kot dobrze zna teren i czuje się na nim bezpieczny, możemy puścić go bez smyczy. Najlepiej, jeśli obróżka jest odblaskowa, koniecznie z elastycznym fragmentem, który nie dopuści do uduszenia, gdy kot zaczepi o krzaki albo ogrodzenie. Obowiązkowa jest także adresówka – czyli znaczek z numerem telefonu i adresem właściciela.
Kiedy wyprowadzać kota na pierwszy wakacyjny spacer? Dobra pora to godziny 10-13, gdy kotom zwykle spada aktywność ruchowa (o tej porze na ogół drzemią). Kot wychodzący na dwór musi być wysterylizowany i zaszczepiony przeciw groźnym chorobom zakaźnym, takim jak np. nieuleczalna kocia białaczka.

Bez okularów, ale za to z filtrem
Latem zwierzęta powinny być chronione przed nadmiarem słońca – muszą przebywać w półcieniu i mieć dostęp do świeżej wody. Niektóre rasy, szczególnie owczarki szkockie collie, są tak wrażliwe na promienie UV, że nadmierny kontakt ze słońcem powoduje bolesne zapalne zmiany skórne. Można więc wierzch nosa (ale nie dziurki) posmarować kremem z filtrem UV.
Odżywki dla czworonoga

Andrzej Kłosiński, wykładowca Akademii Dżoka i właściciel Internetowego Sklepu Dla Miłośników Zwierząt www.karusek.com:

– Każde zwierzę potrzebuje witamin i minerałów także latem. Z preparatów witaminowo-mineralnych można stosować np. Dr Seidl FLAWITOL Z FLAWONOIDAMI Z WINOGRON – 400 g, BEAPHAR Vitamin Cal – 500 g, BIOfaktor- Dermocan – 250 g. Ze względu na coraz bardziej popularne, zwłaszcza latem, sporty z psem – nie tylko weight pulling, czyli przeciąganie ciężarów, ale i różne formy biegania z psem oraz ćwiczenia umiejętności – wielu właścicieli pyta mnie o preparaty zawierające HMB, np. DOGVITAL z podwójną dawką HMB dla psów wyczynowych i intensywnie pracujących oraz ras olbrzymich (opakowania po 400 i 1500 g). Tego typu preparaty są odpowiednikiem odżywek, jakie ludzie stosują w treningu body building na siłowniach. strony internetowe…

Drożdże pchłom nie służą

Lato to czas zmagań z pasożytami – przede wszystkim z pchłami. Można z nimi walczyć nie tylko standardowymi środkami, ale również za pomocą kuracji… drożdżowej. Earl Mindell, autor popularnej „Biblii witamin” twierdzi, że pchły nie znoszą zapachu drożdży piwnych. Należy więc przez pewien czas podawać psu preparaty witaminowe na bazie drożdży.
Którędy do toalety?

Podróżujące psy, tak samo jak ich właściciele, muszą stosować się do zwyczajów panujących w zakątkach świata, które odwiedzają. W wielu miastach Europy Zachodniej bezwzględnie trzeba sprzątać psie odchody. Także w wielu miastach Polski straż miejska może nam wlepić mandat za zaniedbanie tego obowiązku..
W niektórych polskich miastach pojawiły się publiczne toalety dla psów, czyli „piaskownic” z imitującym drzewko palikiem lub po prostu wydzielone, ogrodzone trawniki.
Jedziemy autem

W samochodzie zapinaj psa w specjalne pasy. Małe psy i koty najlepiej rzewozić w klatkach, dostępnych w sklepach z artykułami dla zwierząt. Klatkę należy zabezpieczyć tak, aby nie przesuwała się w samochodzie. Pies musi mieć możliwość swobodnego wstania obrócenia się i położenia. Można też przewozić psy na tylnym siedzeniu, jeśli zamontuje się kratkę zabezpieczającą za nagłówkami przednich siedzeń. Może ona być metalowa lub z w postaci siatki zrobionej z mocnego materiału. Te ostatnie są łatwe do zamontowaniu i zdjęcia, estetyczne i trwałe. Jednak kratka nie zabezpiecza zwierzęcia przed zsunięciem się w czasie gwałtownych manewrów między siedzeniami. Należy też pamiętać, by co 3, 4 godziny zatrzymać się i pozwolić psu napić się wody, załatwić się i rozprostować kości.
Kilka rad na wakacje

1. Pilnuj, by pies czy kot zawsze miały identyfikator z twoim numerem telefonu
2. Sprawdź przed wyjazdem, czy w miejscowości, do której się wybierasz, jest weterynarz – zapytaj o to pod numerem lokalnej informacji turystycznej; możesz tam przy okazji sprawdzić miejscowe przepisy dotyczące wstępu psów na plażę
3. Pamiętaj, że nawet na kempingu twój pies musi mieć smycz, kaganiec i aktualne świadectwo szczepienia
4. Chroń psa przed upałem; nie zostawiaj go w zamkniętym samochodzie nawet na krótko; na plaży musi przebywać w cieniu i mieć stały dostęp do chłodnej, świeżej wody
5. Nie wrzucaj psa do wody – w ten sposób narażasz go na szok termiczny, nginę, zapalenie uszu, choroby stawów czy skóry; nie pozwól mu pływać przez półtorej godziny po posiłku; podczas kąpieli pilnuj psa; zdarzają się utonięcia, zwłaszcza w rzekach
6. W lesie nie spuszczaj psa ze smyczy; jest to niedozwolone, poza tym grozi poważnymi urazami kończyn, jeśli pies wpadnie w sidła; w lesie często są ozrzucone szczepionki dla dzikich zwierząt, których pies nie może wąchać ani zjadać; do parków narodowych psy nie mają wstępu
7. Jeszcze przed wyjazdem zaaplikuj psu preparat antykleszczowy; na wyjeździe codziennie dłonią sprawdzaj całą skórę psa, ewentualne kleszcze natychmiast usuwaj; kilka razy dziennie wyczesuj psa szczotką, co pozwoli usunąć pasożyty, które jeszcze nie zdążyły wkręcić się w skórę
8. Jeśli zabierasz psa w rejs jachtem, powinien być ubrany w szelki przypięte do liny, a jednostka musi być wyposażona w relingi (barierki ochronne). (Joanna Wajs, Adam Zaremba-Czereyski)
Czy jedzie z nami pies?

Małgorzata Niezabitowska: – W tym roku zabieram moje psy na wakacje… do ogródka. Spędzą tam całe lato na swojej ulubionej rozrywce – tratowaniu trawy i demontowaniu ochronnych ogrodzeń, które założyliśmy wokół krzewów ozdobnych. To będą leniwe wczasy stacjonarne. Psy nigdzie nie jadą z prostego względu – jest ich całe stado, bo aż trzy rozbrykane sztuki. Razem nie pojadą, to niewykonalne. A jak wybrać, kto jedzie, a kto zostaje w domu? To przecież groziłoby złamaniem psiego serca!

prof. Marek Kwiatkowski, dyrektor Łazienek Królewskich: – Na wakacje jadę i ze zwierzętami i do zwierząt. Moje warszawskie psy zabieram do moich wiejskich psów i spędzam z nimi każdą wolną chwilę w ogrodzie. Co robimy? Zazwyczaj po prostu leżymy sobie na trawie – ja i osiem moich psów. To najmilsze wakacje na świecie. Radzę wszystkim, żeby podobnie jak ja spędzali każde lato, a będą zdrowi i szczęśliwi.

Julia Pitera: – Nie mam psa, gdyż cierpię na silną alergię. Za to przez kilka lat razem z mężem jeździliśmy na wczasy z naszym żółwiem. To poręczny zwierzak, wszędzie można go zabrać. Najchętniej woziliśmy go do Kazimierza, gdzie w ogródku miał swój apartament – przenośne podróżne terrarium. Wbrew pozorom,wyjazd z żółwiem to też aktywny wypoczynek! Te zwierzaki, choć z pozoru powolne, potrafią się niewiarygodnie szybko przemieszczać, gdy planują ucieczkę. Dlatego radzę na wakacjach z żółwiem ogrodzenie jego letniego domu mocować głęboko w ziemi.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments