Zaczipują wszystkie psy w Wielkiej Brytanii


Rząd Wielkiej Brytanii po kilkumiesięcznych konsultacjach z 27 tys. obywateli zapowiedział, że wszystkie angielskie psy będą miały wszczepione czipy.

Bezpłatne przeprowadzenie akcji czipowania będzie możliwe dzięki wsparciu Dogs Trust – największej angielskiej organizacji prozwierzęcej. Na Wyspach co roku porzucanych lub kradzionych jest blisko 100 tys. psów. Większość trafia do schronisk. Uszczupla to budżet państwa, czyli podatników, a także organizacji prozwierzęcych o 57 mln funtów rocznie. Obecnie w Wielkiej Brytanii żyje około 8 mln psów, 60 proc. z nich ma już czipy. Pozostałe 40 proc. powinno je otrzymać do 6 kwietnia 2016 roku.

W Polsce niektóre gminy przeprowadzają jednorazowe akcje bezpłatnego czipowania psów. To doskonała okazja i zachęta dla opiekunów zwierząt, ponieważ koszt takiego zabiegu wynosi 40-100 zł. Podczas zeszłorocznej akcji w Radomiu do weterynarzy ustawiały się kolejki. Jednak Radom musiał wycofać uchwałę miasta wprowadzającą obowiązek czipowania, ponieważ w zeszłym roku Naczelny Sąd Administracyjny unieważnił identyczną uchwałę gdańskich radnych, uzasadniając, że narusza ona Konstytucję i inne przepisy – głównie chodzi o ochronę danych osobowych. Nad podobnymi zapisami – które nie podlegałyby wyrokowi NSA – pracują radni w innych miastach, ostatnio w Krapkowicach. PK

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments