Zaraźliwy rak


Naukowcy z University College London dokonali ciekawego odkrycia. Ich badania potwierdziły nieudokumentowaną dotąd tezę, że występująca u psów odmiana raka (tzw. mięsak Stickera) jest chorobą zakaźną!

Komórki rakowe – czy to u zwierząt, czy u ludzi – są komórkami ich organizmu, uszkodzonymi przez wirusy bądź czynniki zewnętrzne, które uniemożliwiają prawidłowy ich rozwój. Dlatego rakiem w zasadzie nie można się zarazić. Teraz okazało się jednak, że w przypadku psów może być inaczej!

Mięsak Stickera to guzy pojawiające się w okolicy narządów płciowych psów. Po zbadaniu 40 chorych czworonogów z 5 kontynentów, brytyjscy naukowcy doszli do wniosku, że komórki rakowe u tych zwierząt nie są genetycznie powiązane z nimi samymi! Co więcej, okazało się, że wszystkie te komórki są klonami, a więc mają wspólne pochodzenie. Naukowcy podejrzewają, że choroba powstała ponad tysiąc lat temu na terenie Azji, prawdopodobnie u jakiegoś psa w typie husky.

Czy możliwe, by przez tyle lat choroba nadal się rozprzestrzeniała? Naukowcy twierdza, że tak. Mięsak Stickera zazwyczaj nie jest śmiertelny, zwierzęta miałyby się nim zarażać podczas stosunków płciowych, a także w wyniku pogryzień lub wylizywania się.

– Gdy rozpoczynaliśmy badania, myślałem, że raczej obalimy tezę o możliwości zarażenia się tą chorobą. Okazało się jednak, że komórki rakowe u psów zachowują się jak pasożyty. To dziw natury – mówi Robin Weiss, który przewodniczył zespołowi badawczemu. Przed naukowcami stoi teraz nowe wyzwanie – odpowiedź na pytanie, dlaczego ten rodzaj raka jest zakaźny, a inne nie. (TJ)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments