Zastąpią Lucky i Flo

fot. Shutterstock

Słynne na całym świecie psy wyszukujące pirackie płyty CD i DVD, które niedawno odwiedziły Zakład Kynologii Policyjnej CSP w Sułkowicach, będą miały następców o imionach Paddy i Manny.

To także labradory urodzone i wychowane w Irlandii jak ich poprzednicy – tym razem biały i czarny. Szkoli je od kilku miesięcy ta sama osoba, która zajmowała się Lucky i Flo. Mają być gotowe do pracy w lutym. Ich zadaniem jest wykrywanie zapachu polikarbonatu lub innych środków chemicznych stosowanych do produkcji płyt. Wskazując ich obecność w nietypowych miejscach, pomagają znaleźć kontrabandę. Przedstawiciel władz Malezji informuje, że Paddy i Manny będą na stałe rezydować na ich terenie.
Przypomnijmy, że wszystko zaczęło się w 2004 r., gdy amerykańskie stowarzyszenie filmowe Motion Picture Association of America postanowiło w walce z piractwem wykorzystać psy. Przykładowo członkowie MPAA stracili w 2005 r. na nielegalnym powielaniu płyt ok. 6 mld dolarów, z czego po 1 mld na terenie Azji i Pacyfiku i Stanów Zjednoczonych. W czasie swej pół rocznej służby w Malezji i na Filipinach Lucky i Flo udaremniły przemyt wart kilka milionów dolarów. Tak bardzo dały się we znaki piratom, że ci wyznaczyli nawet nagrodę za ich unieszkodliwienie. (MC)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments