Zdrowie naszego yoreczka


Co powinno nas zaniepokoić?

Co powinno nas zaniepokoić?

  • biegunka i wymioty
  • wyraźne posmutnienie, gorączka
  • kaszel, duszności
  • wydzielina z nosa i oczu
  • drapanie uszu, potrząsanie głową
  • bolesność w okolicy grzbietu
  • kulawizna
  • gwałtowne wzdęcie brzucha, wyraźne cierpienie
  • niemożność oddania kału lub moczu
  • zbyt częste oddawanie moczu, krwiomocz.

Inne niepokojące, dziwne zachowania psa również świadczą o mogącej rozwijać się chorobie. W okresie szczenięcym należy dopilnować aby piesek otrzymał wszystkie niezbędne szczepienia i odbył konieczne kwarantanny. Zarówno szczepienia przypominające, jak i obowiązkowe (przeciw wściekliźnie) trzeba powtarzać co roku. Yorkshire często cierpią z powodu kłopotów z zaniedbanym uzębieniem. Kilkuletni, szczerbaty pies tej rasy nie jest wcale rzadkością. Aby temu zapobiec trzeba kontrolować mu zęby systematycznie. Usuwać narosły już kamień, a najlepiej nie dopuścić do jego odkładania. Są już odpowiednie dla psów pasty do zębów. Poza tym można okresowo odwiedzać lecznicę weterynaryjną, gdzie lekarz fachowo wyczyści zęby naszego yorka. Zapobiegnie to stanom zapalnym w jamie ustnej, przykremu zapachowi z pyska, paradentozie oraz cierpieniu zwierzęcia spowodowanemu tymi przypadłościami. W okresie zmiany zębów najczęściej konieczna jest interwencja chirurgiczna, polegająca na usuwaniu przetrwałych zębów mlecznych. Nie należy z tym zwlekać. Zaniedbania powodują bolesne, długotrwałe i uciążliwe komplikacje tak dla psa, jak i jego właściciela, a nierzadko przyczyniają się do nieodwracalnych, dyskwalifikujących zmian zgryzu.

Czasami zdarza się nadmierne łzawienie oczu. Należy wtedy stosować specjalne preparaty do przemywania, dostępne w specjalistycznych sklepach dla psów lub lecznicach weterynaryjnych. Zabieg ten stosujemy codziennie, do końca życia psa. Wszelkie wydzieliny ropne, zaczerwienienia, opuchnięcia, wyłysienia okolic oczu, wrażliwość na światło powinny być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem weterynarii. Mordka z wiecznie mokrymi, śliskimi śladami łez, przebarwionym włosem pod oczami i resztkami wydzieliny w kącikach oczu wygląda niechlujnie i bardzo brzydko.

Regularnie sprawdzajmy stan pazurków. Zbyt drugie plączą włos, wywijają się i łamią, sprawiając psu ból przy chodzeniu. Systematyczne przycinanie odpowiednią gilotynką zapobiegnie tym kłopotom. Nie należy używać nożyczek, gdyż miażdżą pazur, powodując ból i stany zapalne. Podczas każdej kąpieli dokładnie oglądamy skórę yorka. Umożliwi to wczesne wykrycie nieproszonych gości (pchła, kleszcz) i ewentualnych odczynów alergicznych. Zauważone, szczególnie rozległe, zmiany skórne

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments