Zdrowy uśmiech pupila

fot. Shutterstock

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna dla zdrowia naszych pupili. Jeśli ją zaniedbamy, mogą wystąpić kłopoty z kamieniem nazębnym, chorobami zębów i przyzębia

Jak rozpoznać, że zwierzę ma kamień nazębny? Początkowo na zębach odkłada się jasnożółty osad, z którego po pewnym czasie powstają tzw. płytki nazębne o jasnobrązowym zabarwieniu. Kamień nazębny może prowadzić do częściowej a nawet całkowitej utraty uzębienia.

Sczczoteczki i pasty
Czyszczenie zębów powinno się odbywać raz w tygodniu, lub przynajmniej raz na dziesięć dni. W sklepach zoologicznych i niektórych gabinetach weterynaryjnych można kupić specjalne szczoteczki do zębów. Najlepsze są te, które właściciel może nałożyć sobie na wskazujący palec. Dzięki temu łatwo dotrzeć do wszystkich zębów psa. Ważny jest także dobór odpowiedniej pasty (pasty „ludzkie” nie nadają się dla zwierząt). Szczoteczka kosztuje ok. 8-10 zł, pasty ok. 10-15 zł.

Kości i gryzaki
Jeśli pobliskie sklepy zoologiczne nie są zaopatrzone w środki do pielęgnacji jamy ustnej zwierząt, trzeba poradzić sobie domowym sposobem. Wskazujący palec owijamy kawałkiem gazy nasączonym wodą utlenioną, roztworem spożywczej sody oczyszczonej (płaska łyżeczka na szklankę wody), lub sokiem z cytryny, i dokładnie czyścimy psu zęby. Ponieważ domowe środki mają słabsze działanie, zabieg czyszczenia powinien być wykonywany częściej, np. raz na pięć dni.
Większość psów ze spokojem poddaje się czyszczeniu zębów, lecz są i takie, które mocno protestują. Jeśli jednak zabieg wykonujemy systematycznie i nie na siłę, z czasem czworonogi przyjmują to jako zło konieczne. Na kamień nazębny najczęściej cierpią psy karmione pokarmami miękkimi (puszki, sucha karma). U tych, które dostają kości i mają zabawki (gryzaki) osad z zębów ściera się sam.

Jak usunąć kamień
Kamień nazębny odkłada się nawet u rocznych psów. Stwierdzono również, że pudle, maltańczyki, pekińczyki, yorki, są bardziej podatne na osadzanie się kamienia nazębnego niż inne rasy.
Lekarz weterynarii może usunąć kamień nazębny mechanicznie lub za pomocą ultradźwięków np. stosując aparatu „piezodent”. W obu przypadkach zwierzę musi być unieruchomione, dlatego najlepiej podać mu środki uspokajające. Dokładne wykonanie zabiegu zajmuje kilkadziesiąt minut.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments