Żelki dla psa. Czy pies może jeść żelki?


Normalne żelki złożone z cukru i żelatyny mogą wywołać u psa poważne zatrucie. A jak zrobić zdrowe żelki dla psa? Poznaj sprawdzony przepis!

Kolorowe żelki to słodycze uwielbiane zarówno przez dzieci, jak i przez wielu dorosłych. Również domowy czworonóg chętnie skusi się na tak słodką przekąskę! Tylko czy pies może jeść żelki? I czy można w domu zrobić zdrowe żelki dla psa?

Co zawierają żelki?

Żelki to słodycze mające konsystencję bardzo gęstej galaretki. Dostępne w sklepach żelki wytwarzane są głównie z żelatyny, syropu glukozowego, cukru i przeróżnych soków, które nadają im smak. Typowe żelki zawierają około 310 kalorii i składają się głównie z wody, węglowodanów oraz niewielkiej ilości białka. Na rynku spotkać także można inne wersje żelek – między innymi wegańskie (bez żelatyny) czy bez cukru (słodzone na przykład ksylitolem). Zbyt duża ilość cukru zawarta w żelkach sprawia, że te słodycze nie powinny być spożywane w nadmiarze przez człowieka. Czy można nimi poczęstować psa?

Czy pies może jeść żelki?

Żadne słodycze i przeznaczone dla ludzi przekąski nie powinny być podawane psom. Tak duża ilość cukru może wywołać u psa poważną niestrawność objawiającą się wymiotami, biegunką i silnym bólem brzucha. Żelki mogą ponadto zawierać bardzo niebezpieczne dla psa słodziki zastępujące cukier. Zatrucie ksylitolem powoduje u psa hipoglikemię i może doprowadzić zwierzaka nawet do marskości wątroby. Podobnie wygląda sprawa z galaretkami deserowymi, którymi nie należy częstować psa z dokładnie tych samych powodów. Nie oznacza to jednak, że pies nie może jeść żadnych żelek – taką przekąskę możemy w prosty sposób zrobić dla czworonoga w domu. Jak przygotować żelki dla psa?

Przepis na żelki dla psa

Przygotowanie w domu zdrowych, owocowych żelek dla psa wcale nie jest trudne. Do ich zrobienia potrzeba jedynie żelatyny i uzyskanych z owoców soków oraz silikonowej foremki.

  • 4 szklanki bezpiecznych dla psa owoców zblenduj na gładką masę i oddziel od niej jak najwięcej soku – około 2 szklanki.
  • Połowę uzyskanego soku przelej do miski, zmieszaj z 6 łyżeczkami czystej żelatyny w proszku i poczekaj do jej zgęstnienia.
  • Resztę owoców podgrzej w garnku i dodaj do nich sok z żelatyną. Dokładnie wymieszaj i podgrzewaj chwilę pilnując, by sok się nie zagotował.
  • Mieszankę przelej do silikonowych foremek i wstaw do lodówki na kilka godzin.

Po stężeniu żelki podawaj psu jako nagrodę lub smaczną i zdrową przekąskę między posiłkami. Smacznego!

Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments