Znamy najpopularniejsze rasy w Polsce!

fot. Thinkstock

Owczarki niemieckie uplasowały się na pierwszym miejscu listy ras, których szczenięta najczęściej rejestrowane były w Związku Kynologicznym w Polsce w 2011 r.

Listę najpopularniejszych ras w naszym kraju prezentujemy po raz pierwszy, ale – podobnie jak American Kennel Club – zamierzamy takie zestawienie przygotowywać odtąd co roku. Poza zwycięską dziesiątką warto wspomnieć o mopsie (miejsce jedenaste) i o gończym polskim, który zajął dwunaste miejsce. To jedyna polska rasa w tym wykazie.

 

1.      owczarek niemiecki – I grupa FCI (owczarki i inne psy pasterskie)

Pies o dużym temperamencie, posłuszny i oddany właścicielowi, chętnie się podporządkowuje, potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem. Doskonały, czujny stróż, nieufny wobec obcych. Typ sportowca.

http://www.psy.pl/archiwum-miesiecznika/art2217.html

 

2.      labrador retriever – VIII grupa FCI (aportery, płochacze i psy dowodne)

Obdarzony wesołym usposobieniem, przyjacielski. Wrażliwy i bardzo przywiązany do rodziny, źle znosi samotność. Jeśli nie rozładuje ogromnych pokładów energii, może być uciążliwy. Obficie linieje i ma skłonność do zbierania odpadków.

http://www.psy.pl/archiwum-miesiecznika/art6143.html

 

3.      golden retriever  –  VIII grupa FCI (aportery, płochacze i psy dowodne)

Łagodny i zrównoważony, chętnie się podporządkowuje. Jest żywiołowy, wrażliwy, przywiązany do rodziny. Bardzo inteligentny, doskonały towarzysz dzieci. Nie sprawdzi się w roli stróża.

http://www.psy.pl/archiwum-miesiecznika/art6488.html

 

4.      yorkshire terrier – III grupa FCI (teriery)

Pies o dużym temperamencie, wesoły, pełen werwy. Wbrew pozorom to terier silny i niezależny. Przywiązany do opiekuna, o którego bywa zazdrosny. Łatwo się adaptuje, ale nie nadaje się do domu z małymi dziećmi. Wymaga regularnej pielęgnacji.

http://www.psy.pl/archiwum-miesiecznika/art6782.html

 

5.      berneński pies pasterski – II grupa FCI (pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła)

Doskonały pies rodzinny, przyjazny wobec ludzi. Świetnie dogaduje się z dziećmi, sprawdzi się też jako stróż. Szybko się uczy, nadaje się też do niektórych sportów. Jest dość kosztowny w utrzymaniu, krótko żyje i ma skłonność do zbierania odpadków.

http://www.psy.pl/archiwum-miesiecznika/art6593.html

 

6.      beagle – VI grupa FCI (psy gończe i rasy pokrewne)

Wesoły, łagodny wobec ludzi i innych psów. Łatwy w pielęgnacji, może uprawiać psie sporty. Ma bardzo silny instynkt myśliwski, który na spacerach może sprawiać problemy. Wymaga dużo ruchu, bywa uparty.

http://www.psy.pl/archiwum-miesiecznika/art2506.html

 

7.      american staffordshire terrier – III grupa FCI (teriery)

Oddany właścicielowi i bardzo przywiązany do rodziny. Inteligentny, chętny do nauki, nadaje się do uprawiania psich sportów. Źle wychowany ma skłonności do bójek z innymi psami, źle prowadzony może też być niebezpieczny w stosunku do ludzi.

http://www.psy.pl/archiwum-miesiecznika/art900.html

 

8.      buldog francuski – IX grupa FCI (psy ozdobne i do towarzystwa)

Mocno przywiązany do rodziny, a szczególnie do dzieci. Nie wymaga długich spacerów, jest też łatwy w pielęgnacji. Samce bywają zadziorne wobec pobratymców tej samej płci. Buldog francuski jest mało odporny na upały.

http://www.psy.pl/archiwum-miesiecznika/art6249.html

 

9.      buldog angielski – II grupa FCI (pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła)

 

Pies o umiarkowanym temperamencie, potrzebuje akceptacji wszystkich domowników. Dobrze układają się jego kontakty z dziećmi, jest uległy wobec ludzi. Często jest niezależny i uparty, poza tym wrażliwy na upały i dość kosztowny w utrzymaniu.

http://www.psy.pl/archiwum-miesiecznika/art6671.html

 

10.  chihuahua – IX grupa FCI (psy ozdobne i do towarzystwa)

 

Aktywny i ruchliwy pies, przywiązany do rodziny. Łatwy i niekosztowny w pielęgnacji. Dobry towarzysz dla starszych dzieci. Samce miewają skłonność do znaczenia pomieszczeń i przedmiotów.

http://www.psy.pl/archiwum-miesiecznika/art6035.html

 

 

 

fot. nr 2, 3, 4, 5, 8, 9, 10 – Jolanta Tarułka

fot. nr 1, 6, 7 – Thinkstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments