Zwierzęta w Sejmie i Senacie


Obywatelski projekt Ustawy o ochronie zwierząt został przesłany do komisji sejmowych, a nowelizacja ustawy z ośmioma poprawkami Senatu wróci do Sejmu.Nowelizacja Ustawy o ochronie zwierząt została przyjęta – ku zaskoczeniu nawet samych miłośników zwierząt – przez Sejm 18 sierpnia. Wczoraj – 14 września – nad nowelą debatował Senat. Wśród ośmiu wprowadzonych poprawek znalazło się m.in. wykreślenie członków Polskiego Związku Łowieckiego z listy tych, którzy mogą – po to, by skrócić cierpienie zwierzęcia – decydować o natychmiastowym jego uśmierceniu. Senatorowie chcą też sprecyzować definicję szczególnego okrucieństwa, zoofilii, a także uprościć procedurę czasowego odebrania psa czy kota.  Za nowelizacją – wraz z poprawkami – było 86 senatorów, dwóch wstrzymało się od głosu. Projekt trafi teraz do Sejmu, gdzie będą rozpatrywane poprawki Senatu.
Dzisiaj wszystkie kluby w Sejmie zdecydowały o przesłaniu obywatelskiego projektu Ustawy o ochronie zwierząt Koalicji dla Zwierząt do dalszego rozpatrzenia w komisjach sejmowych, co odbędzie się już w kolejnej kadencji Sejmu. Projekt zakłada m.in. utworzenie Inspekcji ds. Zwierząt w każdym województwie, zakaz trzymania dzikich zwierząt w cyrkach, przeprowadzanie kastracji tylko ze znieczuleniem.
Zapewne posłowie i senatorowie, którym bliski jest los zwierząt, wezmą udział w akcji społecznej miesięcznika „Mój Pies” przeciwko niehumanitarnemu trzymaniu psów na łańcuchach – „Zerwijmy łańcuchy”, która odbędzie się już w najbliższą niedzielę 18 września w ponad 50 miastach Polski. ACh
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments