Żywiciele nikaraguańskich plemion

fot. Thinkstock

Od dawna uważano, że psy zostały udomowione po to, by pomagać ludziom w polowaniach. Dowodów na potwierdzenie tej hipotezy dostarcza prof. Jeremy M. Koster z uniwersytetu w Cincinnati.

Profesor, który od 10 lat bada rolę psów w społecznościach plemiennych żyjących w lasach deszczowych w Nikaragui w Ameryce Centralnej, udowodnił, że użycie psów podczas polowania zapewnia myśliwym podobną skuteczność, jak użycie nowoczesnej broni palnej, choć w obu rodzajach polowania celem są inne gatunki zwierząt. Wnioski te mogą dotyczyć jednak tylko tej konkretnej części świata, w której żyją zwierzęta obawiające się psów i chroniące się w miejscach łatwo dostępnych dla człowieka.

Prof. Koster stwierdził, że psy, które ukończyły trzy lata, są dużo skuteczniejsze w trakcie polowania oraz że najlepsze wyniki osiągają samce, co wiąże się z ich większą siłą fizyczną. Aż 85 proc. mięsa spożywanego przez ludność plemienną pochodzi z polowań z użyciem psów. Okazało się też, że choć rdzenni Nikaraguańczycy nie są zbyt emocjonalnie związani ze swoimi psami, to karmią je tym, co sami jedzą.

W planach są podobne badania w innych częściach świata, gdzie ludzie polują z psami na co dzień, by zdobyć pożywienie. MU

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments