Był tylko szczeniakiem, kiedy go uwiązano. Mani spędził 15 lat na łańcuchu


Staffik Mani jako szczenię został przywiązany łańcuchem do drzewa. Trzeba było 15 lat, by jego niewola się skończyła.

W jednej z australijskich miejscowości wędrujący tamtędy kobieta i mężczyzna zauważyli przywiązanego łańcuchem do drzewa niemłodego staffordshire bull terriera. Był wychudzony i zaniedbany. Postanowili coś z tym zrobić. Okazało się, że Mani trafił na łańcuch jako szczenię. Gryzł w domu meble, więc zamiast dać mu gumowe zabawki do gryzienia i szkolić go, właściciele uwięzili go na łańcuchu. Minęło 15 lat, nim ktoś uwolnił staffika.

15 lat w niewoli

Wybawcy Mani zaproponowali właścicielom, że go zabiorą i zapewnią lepsze warunki. Na szczęście ci się na to zgodzili. Mani najpierw przebywał w domu ludzi, którzy go uratowali. Okazał się miłym i sympatycznym zwierzakiem, który nie ma w sobie krzty agresji ani wobec ludzi, ani wobec psa opiekunów, ani nawet wobec mieszkającego z nimi kota.

Szczenięce serce

W ciągu tygodnia za sprawą znajomego prowadzącego schronisko dla zwierząt Mani trafił do kobiety, która dała mu nie tylko dach nad głową na stare lata, ale i morze miłości. A Mani, choć wiekowy, zachował szczenięce serce.

Co robić, gdy widzisz psa na łańcuchu?

  • Przyjrzyj się, czy ma miskę z wodą, szczelną budę (a nie np. metalową beczkę, w której zimą zamarznie, a latem się poparzy! z wystarczająco dużym otworem i łańcuchem nie krótszym niż 3 m. Zobacz, czy nie jest wychudzony, czy nie ma skołtunionej sierści albo wyłysień na ciele. Zorientuj się, czy nie wygląda na chorego, czy nie stoi w błocie lub we własnych odchodach.
  • Jeśli przebywa w boksie, sprawdź, czy może się w nim swobodnie poruszać i czy klatka nie utrudnia mu zachowania naturalnej pozycji.
  • Jeśli zauważysz którąś z wymienionych rzeczy, zawiadom jedną z organizacji prozwierzęcych, np. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami (www.toz.pl, mail: toz@toz.pl, tel. 22 825 75 35) czy numer alarmowy – 112.

zdjęcie główne: www.reshareworthy.com

Autor: Magdalena Ciszewska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments