51 tys. dolarów odszkodowania za zabicie nowofundlanda

fot. Shutterstock

Tą sprawą żyli wszyscy mieszkańcy Des Moins. Policja zgodziła się wypłacić 51 tys. dolarów odszkodowania za zabicie nowofundlanda.

Kilka lat temu doszło do szokującego zdarzenia. Mieszkańcy Des Moins nie kryli swojego oburzenia. Dziś znamy już finał tej sprawy. Amerykańscy policjanci, którzy zabili dwa lata temu nowofundlanda, zapłacą 51 tys. dolarów właścicielom psa Deirdre i Charlesowi Wrightom.

Policjanci zabili nowofundlanda

W niedzielę 7 listopada 2010 roku właściciele czteroletniej nowofundlandki Rosie wyjechali na cały dzień, zostawiając ją w ogrodzie. Po południu na policję w miejscowości Des Moines w stanie Waszyngton zadzwonił sąsiad. Zgłosił, że pies błąka się po ulicy (przeskoczył przez płot). Chodziło mu o to, żeby zwierzęciu nie stała się krzywda. Choć Rosie ważyła ponad 50 kilogramów, to okoliczni mieszkańcy znali ją z łagodnego usposobienia. Niestety, okazało się, że choć intencje były dobre, sprawa skończyła się tragicznie.

Policjanci pojechali na miejsce, próbowali złapać Rosie na lasso dla małych psów. Potem strzelali do niej z elektrycznego paralizatora, a w końcu – choć nie była agresywna – zapędzili ją na podwórko jednej z sąsiadek i tam strzelali do niej. Najpierw trafili Rosie w nogę, a potem oddali jeszcze trzy śmiertelne strzały. Żaden nie trafił Rosie w głowę – a tylko tak można według wskazówek Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii uśmiercać zwierzęta, jeśli stanowią zagrożenie. Tu zagrożenia nie było.

51 tys. dolarów odszkodowania

Sprawa wywołała oburzenie mieszkańców Des Moins, którzy podpisali petycję w sprawie ukarania policjantów. Natomiast Deirdre i Charles Wrightowie złożyli pozew w sądzie. W ubiegłym tygodniu doszło do ugody – policja zgodziła się wypłacić 51 tys. dolarów odszkodowania i pokryć koszty procesu i adwokata.

Jeśli mowa o nasz stan, to jest to rekord w sprawach takiego typu – powiedział dziennikarzom „Seattle Times” Adam Karp, prawnik reprezentujący Wrightów.

W Stanach Zjednoczonych w 1998 roku przyznano odszkodowanie w wysokości miliona dolarów za zastrzelenie trzech psów.

Autor: Magdalena Ciszewska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments