6 sposobów na lękliwe psy


Wiele adoptowanych psów, których przeszłości nie znamy, cechuje nerwowość. Może w młodości ktoś zaniedbał ich socjalizację, może mają złe doświadczenia, może realnie boją się konkretnych rzeczy, a może bywają tylko zaniepokojone… Na to wszystko istnieją skuteczne sposoby.

1. Podstawowe szkolenie

Nauka podstawowych zasad posłuszeństwa może zdziałać cuda. Potrzebny jest tylko doświadczony trener (a najlepiej taki, który jest jednocześnie behawiorystą) i dużo cierpliwości z twojej strony. Wspólne szkolenie poprawi waszą relację, a przy tym pozwoli ci zapanować nad psem – szczególnie w trudnych sytuacjach.

2. Aktywne spacery

I psom, i ludziom ruch pomaga – podczas wielokilometrowego spaceru (z elementami biegania i zabaw) zwierzak ma szansę pozbyć się złej energii, zrelaksować się. Jeśli źródłem jego lęków nie są zjawiska występujące na zewnątrz, długa wyprawa będzie świetnym rozwiązaniem. Zacznijcie od dwóch kilometrów, by dojść do 10-15-kilometrowych wypraw.

Jeżeli nie masz możliwości wybierać się na takie spacery codziennie, znajdź czas raz w tygodniu, by pojechać za miasto. I tobie przyniesie to wiele korzyści!

Pies i pan na plaży
fot. Shutterstock

3. Olejki eteryczne

Wypróbuj ten naturalny sposób, by ukoić swojego psa. Nie każdy będzie na to dobrze reagował i nie każdy zapach będzie odpowiadał twojemu zwierzakowi, ale warto spróbować. Wylej kilka kropli olejku lawendowego na legowisko psa, by zapach dobrze mu się kojarzył, na przykład ze spokojnym snem. Następnie wykorzystaj olejek podczas spaceru – skropl obrożę psa wtedy, gdy wychodzicie na dwór w czasie burzy.

4. Zajmujące zabawki

Przekierowanie uwagi psa na zabawkę może skutecznie odciągnąć go od źródła lęku. Daj pupilowi konga (lub inną tego typu zabawkę) wypełnionego czymś pysznym – mięsem, serkiem lub choćby karmą z puszki. To pozwoli mu zająć się jedzeniem, zamiast skupiać się na przykład na burzy.

Poza kongiem podobną funkcję będą pełnić inteligentne zabawki, które zajmą umysł psa podczas trudnych dla niego sytuacji. Trzeba tylko pamiętać o tym, by zabawkę dać zaraz przed stresującą sytuacją (gdy na burzę się dopiero zbiera), a nie wtedy, gdy ona już trwa – łatwo tutaj popełnić błąd, nagradzając psa za to, że się boi, a tego byśmy nie chcieli.

Pies bawi się gryząc kość
fot. Shutterstock

5. Ton głosu

Zwróć uwagę na to, jakim tonem zwracasz się do pupila, gdy jest on zdenerwowany. Jeśli próbujesz go pocieszać i mówisz tonem wyższym niż zwykle, robisz błąd. W ten sposób nagradzasz psa, utwierdzasz go w przekonaniu, że dobrze się w tej sytuacji bać.

Lepiej zachowywać się jak najbardziej normalnie – jeśli zamiast głaskać psa, weźmiesz do ręki książkę lub zaczniesz oglądać telewizję (w każdym razie zrobisz to, co robisz w wolnym czasie), pokażesz psu, że wszystko jest w porządku, bo zachowujesz się zupełnie tak samo jak zwykle.

6. Bezpieczna kryjówka

Znajdź psu miejsce, w którym będzie się czuł bezpiecznie w trudnych sytuacjach. Niech będzie to mała, zamknięta przestrzeń, która da wrażenie norki. Dla małych psów można kupić pluszowe budki, które pełnią taką funkcję, natomiast dla większych psów sprawdzą się klatki przykryte ciemnym materiałem. Pies nauczony, że to bezpieczne miejsce, sam się tam uda, gdy poczuje taką potrzebę.

Autor: Aleksandra Więcławska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments