04.02.2010
Adwokat dla psa? W Szwajcarii przeprowadzono referendum
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zwierzęta w Szwajcarii będą miały swoich adwokatów? Niewykluczone, wystarczy, że 7 marca większość obywateli zagłosuje na „tak” w referendum, którego inicjatorem jest Szwajcarski Związek Ochrony Zwierząt (STS).
Kampania wyborcza
Jego działaczom udało się zgromadzić ponad 100 tys. podpisów potrzebnych do rozpisania referendum. Jeśli zakończy się ono sukcesem, w każdym kantonie będzie co najmniej jeden adwokat odpowiedzialny za obronę zwierząt.
Szwajcaria ma dobrą ustawę o ochronie zwierząt, ale jej realizacja na co dzień pozostawia wiele do życzenia. Dodaje, że w wielu kantonach toczy się rocznie zaledwie kilka postępowań karnych dotyczących znęcania się nad zwierzętami, a wyroki są bardzo łagodne – podkreśla szef STS Heinz Leinhard.
Adwokat dla psa
Inaczej jest w kantonie zuryskim, gdzie instytucja adwokata zwierząt istnieje od 1992 r., a rocznie toczy się tam ponad 200 postępowań karnych o łamanie praw czworonogów. Zadaniem prawnika jest reprezentowanie zwierząt przed urzędami oraz wywieranie nacisków, aby przepisy o ich ochronie były konsekwentnie przestrzegane, a uchybienia surowo karane. Pełni on także rolę doradcy organów ścigania.
Codziennie otrzymuję pisma od Urzędu Weterynaryjnego, policji, prokuratury, rzadziej prywatne skargi.
Sprawdzam zgodność danych z przepisami chroniącymi zwierzęta. Następnie proponuję odpowiedni wymiar kary. Podkreśla, że zabiega o to, aby o sprawach dotyczących znęcania się nad zwierzętami nie zapominano. Z kolei kary były odpowiednio surowe – mówi Antoine Goetschel, adwokat zwierząt w kantonie Zurych na łamach dziennika „Tagblatt”.
Referendum
Inicjatorzy referendum chcą powołać adwokatów w całym kraju.
Liczymy na powodzenie naszej akcji – mówi Mark Rissi z STS.
Przeprowadzona w listopadzie ubiegłego roku przez Instytut Badania Opinii Publicznej GfK ankieta wykazała, że około 81 proc. Szwajcarów opowiada się za surowymi karami dla osób znęcających się nad zwierzętami. 59 proc. respondentów uważało, że interesy zwierząt są niedostatecznie reprezentowane przez urzędy w procesach karnych. Ponad dwie trzecie respondentów (70 proc.) poparło pomysł powołania adwokatów dla zwierząt.
Roczne koszty utrzymania takiej instytucji opiewają na 80 tys. franków szwajcarskich (ok. 216 tys. zł).
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
10.07.2025
Zapisz się na RAW PALEO WARSAW DOG RUN i pomóż bezdomnym zwierzętom
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
RAW PALEO WARSAW DOG RUN to wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich, którzy kochają psy, ruch na świeżym powietrzu i chcą zrobić coś dobrego. Tegoroczna edycja łączy bieganie z psem w formie canicrossu i dogtrekkingu z akcją charytatywną #BiegamDobrze dla Zwierzaków, wspierającą bezdomne psy i koty w całej Polsce.
undefined
09.07.2025
RAW PALEO WARSAW DOG RUN: pies i opiekun na wspólnej trasie
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Już tej jesieni w Warszawie odbędzie się pierwsza edycja RAW PALEO WARSAW DOG RUN – wyjątkowego wydarzenia, które łączy miłość do czworonogów z pasją do biegania. Będzie sportowo, emocjonalnie, a przede wszystkim wspólnie – bo w canicrossie i dogtrekkingu nie chodzi tylko o wynik, ale o więź, zaufanie i wspólne pokonywanie kilometrów. To coś więcej niż sport – to styl życia, który zyskuje coraz więcej fanów.
undefined
04.07.2025
Ciężkie chwile po tragedii w Ząbkach: mieszkańcy poszukują swoich pupili
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W czwartek, 3 lipca, po godz. 19 w podwarszawskich Ząbkach doszło do pożaru w jednym z budynków na osiedlu przy ulicy Powstańców. Ogień momentalnie objął cały dach i rozprzestrzenił się dalej, powodując ogromne zniszczenia. Ponad 500 osób w ułamku sekundy straciło dach nad głową, a teraz mierzą się z kolejną tragedią – poszukują swoich zwierząt.
undefined