Aktywności dla psich seniorów. Dzięki tym sposobom odmienisz życie starszego czworonoga!


Jak prawidłowo zadbać o kondycję starszego psa? Z tego tekstu dowiesz się, jakie są najlepsze i najbezpieczniejsze aktywności dla psich seniorów!

Wiele starszych psów cierpi na nadwagę czy problemy ze stawami i męczy się dużo szybciej, niż ich młodsi koledzy. Jak prawidłowo dobierać aktywności dla psich seniorów, by w bezpieczny i przyjemny sposób zadbać o kondycję starszych czworonogów?

Najpierw kontrola

Przed wprowadzeniem zmian w codziennych aktywnościach starszego psa warto je skonsultować z weterynarzem. Poproś o ocenę sylwetki psa i ustalenie jego optymalnej wagi. Zwróć uwagę lekarza na stawy, kręgosłup pupila i poproś o ocenę psa w ruchu. Dzięki rozmowie z weterynarzem ustalisz, czy twój pies jest gotowy na dodatkowe aktywności, czy jego stawy nie potrzebują wsparcia, a ona sam nie powinien zgubić kilku kilogramów.

Spacery to podstawa

Spacery dla starszych psów nie powinny być zbyt obciążające. Nie znaczy to jednak, że powinny być krótkie! Zabieraj swojego czworonoga w spokojne, interesujące miejsca i rób częste przerwy w chodzeniu, pozwalając mu na eksplorowanie terenu. W przypadku psów z ograniczeniami ruchu warto zostać przy płaskich powierzchniach, które nie będą nadmiernie obciążać stawów i kręgosłupa czworonoga. Jednak jeśli nasz pupil wciąż ochoczo wspina się na pagórki i zagląda do mysich dziur, pozwólmy mu na to. Będzie to wspaniałe ćwiczenie na wzmocnienie mięśni.

aktywności dla psich seniorów
Fot. Shutterstock

W okresie letnim wspaniałym urozmaiceniem spacerów będzie także pływanie. Ta aktywność nie tylko nie obciąża psich stawów, ale także pozwala na wzmocnienie mięśni naszego pupila. Oczywiście jak we wszystkim, w pływaniu także trzeba znać umiar – nie wciągaj na siłę psa do wody, pozwól mu pływać tyle, ile sam będzie chciał.

W przypadku starszych psów niewskazane są zabawy w aportowanie. Pogoń za lecącą piłką nadmiernie obciąża stawy starszych psów i może być przyczyną wielu kontuzji, które u seniorów mogą nieść ze sobą bardzo poważne skutki. To samo tyczy się zbyt gwałtownych zabaw w przeciąganie zabawek.

Aktywności dla psich seniorów – z ekipą czy bez?

Jeśli twój senior lubi towarzystwo innych psów, warto zapewnić mu odpowiednich kumpli do wspólnych spacerów. Interakcja z innymi psami może być wspaniałą stymulacją umysłową dla naszego przyjaciela. Należy jednak unikać zbyt aktywnych, „szalonych” psiaków, które swoim zachowaniem mogą drażnić starszego, spokojnego psa lub będą pobudzać seniora do zbyt obciążającego biegu i podskoków zagrażających jego zdrowiu.

Wiele starszych psów nie ma ochoty na kontakty z innymi psami – czy to przez dolegliwości wynikające z podeszłego wieku, czy z uwagi na swój indywidualny charakter. W takim wypadku nie należy narażać staruszka na stres wynikający z wymuszonych spotkań z innymi czworonogami.

Psi nos się nie starzeje

Zabawy węchowe to najlepsze zajęcie dla starszych psów – takie rozrywki nie obciążają ciała, stymulują umysł i męczą bardziej niż aportowanie piłki! Rozsypywanie smakołyków na łące i pozwalanie psu na ich szukanie zmusza psa do powolnego ruchu i uważnego węszenia w trawie. To samo ćwiczenie można przeprowadzać w domu, np. przy użyciu maty węchowej. Innymi zajęciami wykorzystującymi niesamowite zdolności psiego nosa są nosework i tropienie. Sporty te odpowiednie są dla psów w każdym wieku, a prawidłowo prowadzone zajęcia pozwalają na psychiczne zmęczenie psa.

Nie wszystko naraz!

Wprowadzenie nowych aktywności dla psich seniorów powinno odbywać się stopniowo. Jeśli pies przyzwyczajony jest do dwudziestominutowych spacerów, nie zabieraj go nagle na godzinną przechadzkę. Jednorazowo wydłużaj aktywności maksymalnie o 5 minut lub o krótką sesję delikatnej zabawy i równocześnie obserwuj psa pod kątem oznak zmęczenia czy niechęci do dalszego ruchu. Jeśli zauważysz u pupila zachowania świadczące o bólu czy kulawiznę, zrezygnuj na jakiś czas z dalszego wprowadzania ćwiczeń, a w razie wątpliwości udaj się do weterynarza.

aktywności dla psich seniorów
Fot. Shutterstock

Powoli, ale regularnie

Pamiętaj, by zachować regularność w ćwiczeniu. Codzienny, trzydziestominutowy spacer to zdecydowanie zdrowsza opcja niż dwugodzinna wyprawa raz w tygodniu. Psy, które nie ćwiczą regularnie, są bardziej podatne na kontuzje niż psy, które są aktywne na co dzień. Regularność dotyczy tu intensywności i ilości ruchu, co nie oznacza oczywiście, że każde wyjście z domu musi przebiegać tak samo. Zmiana trasy spacerowej czy robienie postojów na węszenie w nowych miejscach będzie doskonałą stymulacją umysłową dla seniora. Również gry i zabawy węchowe mogą mieć różną formę i kolejność.

Aktywności dla psich seniorów

Starszy pies nie musi być kanapowcem. Prawidłowe dobranie aktywności do możliwości psiego seniora zagwarantuje mu utrzymanie odpowiedniej kondycji i wystarczającą stymulację umysłową.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments