23.06.2016
Alergia u człowieka i u jego psa
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Problemy alergologiczne dotyczą nie tylko nas, ale i naszych pupili.
fot. shutterstock
Psy mogą uczulać i nie zawsze uchroni nas od alergii na psa sprawienie sobie np. nagiego chińskiego grzywacza, bo uczula nie psia sierść, lecz naskórek oraz wydzieliny. Ale i same czworonogi często stają się ofiarami alergii – skłonność do niej zależy od rasy i… umaszczenia – białe zwierzęta zapadają na nią częściej.
Jak rozpoznać, że nasz pupil ma problemy alergicznie
Alergia u psów objawia się najczęściej problemami skórnymi i pokarmowymi, a tylko sporadycznie – jakże częstymi u ludzi – kłopotami z układem oddechowym.
Często sami niechcący przyczyniamy się do problemów alergicznych naszego pupila, zmuszając go do leżenia na betonie w kojcu lub nawet podając mu pokarm w plastikowej misce – oba te materiały są częstą przyczyną tzw. alergii kontaktowych.
Dokuczliwe zmiany skórne na brzuchu czy pysku nie znikną wówczas – mimo leczenia – dopóki nie usuniemy alergenu, z którym pies się styka.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
08.07.2025
Kłos u psa – ciało obce, które stanowi poważne zagrożenie. Co warto wiedzieć?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nadeszło lato, a wraz z nim okazja do długich spacerów po łąkach. W mediach społecznościowych przybywa zdjęć psów siedzących w wysokich trawach. Niestety po takim spacerze często można znaleźć wbity kłos u psa - w łapie, w uchu, w nosie...
undefined
07.07.2025
Jak wygląda rumień po kleszczu u psa? Czy oznacza chorobę odkleszczową?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
U ludzi rumień po kleszczu pojawiający się na skórze zazwyczaj wiązany jest z boreliozą. Czy u psów również zaczerwienienie w miejscu ukąszenia przez kleszcza to objaw rozwijającej się choroby odkleszczowej?
undefined
04.07.2025
Trudne życie po diagnozie: czy karma weterynaryjna może być DOBREJ jakości?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Twój pies przeszedł długą drogę diagnostyki i wiesz już, że jego układ pokarmowy wymaga specjalistycznego wsparcia. Przed tobą jedna z najważniejszych decyzji: wybór odpowiedniego sposobu żywienia. Podpowiadamy, jak rozpoznać karmę weterynaryjną naprawdę wysokiej jakości – taką, która działa, odżywia i... smakuje.
undefined