01.06.2021
Kampinoski Park Narodowy nie jest dostępny dla psów. Dlaczego już nie można tam spacerować?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Znamy już oficjalne stanowisko dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego - na całym terenie parku obowiązuje całkowity zakaz wprowadzania psów!
fot. Shutterstock
Zasady zwiedzania polskich parków narodowych w towarzystwie psa są jasne. Z czworonogiem (bezwzględnie prowadzonym na smyczy) możemy wejść tylko na obszary określone w regulaminie i planie ochrony danego parku. Niestety nie każdy park takie obszary wyznacza! Do grona parków narodowych całkowicie niedostępnych dla psów dołączył właśnie Kampinoski Park Narodowy…
Kampinoski Park Narodowy niedostępny dla psów
W regulaminie udostępniania Kampinoskiego Parku Narodowego umieszczono obowiązujące na terenie parku zakazy, między innymi zakaz:
wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, za wyjątkiem psów na krótkiej smyczy w miejscach wyznaczonych w planie ochrony lub zadaniach ochronnych (…).
Okazuje się jednak, że plan ochrony Kampinoskiego Parku Narodowego od wielu lat jest w fazie projektu. Nic dziwnego więc, że brak aktualnego planu ochrony budził wśród wielu psiarzy wątpliwości co do tego, czy na teren parku można wejść z psem… I jeśli tak, to w jakie miejsca i na jakich zasadach. Większość opiekunów psów optymistycznie wychodziła z założenia, że z psiakiem prowadzonym na smyczy można wejść wszędzie tam, gdzie dozwolony jest ruch pieszy. Takie informacje uzyskać można było również od straży parku. Jednak odpowiedź dyrekcji na zapytanie z dnia 25.05.2021 roku postawiła sprawę w zupełnie nowym świetle.
W oficjalnym stanowisku dyrekcji parku możemy przeczytać:
(…) park nie wyznaczył obszarów specjalnie udostępnionych psom (…). W praktyce oznacza to, że obszar Kampinoskiego Parku Narodowego jest dla psów niedostępny.
Z domowym czworonogiem możemy więc wybrać się na spacer jedynie na obszary ochrony krajobrazowej i po drogach publicznych. Fanom turystyki w Kampinoskim Parku Narodowym pozostaje liczyć na jak najszybsze opublikowanie nowego planu ochrony, który uwzględni obszary przeznaczone dla psów!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined