25.04.2005
Śmierdząca sprawa
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Sprzątanie po psach ma dobry skutek uboczny: zmusza nas do spojrzenia na to, co zostawia na trawniku nasz podopieczny. A wiele można z tego wyczytać
fot. Shutterstock
Podczas gdy nie umknie naszej uwadze biegunka u psa, wyprowadzającego nas za potrzebą w środku nocy, to już inne niepokojące zmiany, np. koloru czy konsystencji odchodów, łatwo możemy przeoczyć. Tymczasem świadczą one często o chorobie żołądka, jelit lub trzustki. Uzbrojeni w woreczek do sprzątania po naszym psie, nie odwracajmy więc wzroku z obrzydzeniem…
Zielone i żółte
Luźne stolce o zielonkawym zabarwieniu z domieszką śluzu najczęściej świadczą o zakażeniu bakteryjnym przewodu pokarmowego. Z kolei spienione, tryskające, w żółtym kolorze – to objaw nadmiernej fermentacji w jelitach. Mogą się zdarzyć, gdy podajemy mleko dorosłemu psu, który je wprawdzie lubi, ale go nie przyswaja.
Oddawanie dużych ilości stolca o luźnej konsystencji i jasnym zabarwieniu, a ponadto sprawiającego wrażenie tłusto połyskującego może oznaczać, że zwierzę cierpi na zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki i wymaga specjalistycznej diety lub podawania mu w trakcie jedzenia enzymów trawiennych w tabletkach.
Czerwone i czarne
Stolce z zawartością świeżej, jasnoczerwonej krwi świadczą najczęściej o procesach patologicznych w obrębie jelita grubego. Natomiast pojawienie się krwi ciemnej (stolec jest wówczas czarny) wskazuje zwykle na krwotoczne zapalenie żołądka i jelit cienkich. Nieco jaśniejszą krew obserwuje się np. w przypadku koronawirozy – choroby wirusowej przewodu pokarmowego. Wygląd stolca mogą również zmienić wszelkie zakażenia pasożytami wewnętrznymi.
Cienkie i spłaszczone
Nie tylko zmiany barwy, ale również trudności w załatwianiu się mogą być spowodowane wieloma czynnikami, np. zapaleniem zatok okołoodbytowych. Zaparcia są nie tylko skutkiem niewłaściwej diety, ale mogą też świadczyć o chorobie. Niepokojące jest też, jeśli pies się wprawdzie wypróżnia, ale stolec jest spłaszczony lub cienki. Zmniejszenie światła jelit, które daje taki objaw, towarzyszy wielu chorobom, w tym nowotworom jelita grubego. Warto zwrócić uwagę, że zwężone stolce mogą też świadczyć o zapaleniu lub nowotworze gruczołu krokowego. Nawet przy bardzo powiększonej prostacie zdarza się bowiem, że pies nie ma problemów z oddawaniem moczu. Nietypowy kształt stolców jest wtedy jedynym objawem poważnych „męskich” problemów.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.07.2025
Ciężkie chwile po tragedii w Ząbkach: mieszkańcy poszukują swoich pupili
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W czwartek, 3 lipca, po godz. 19 w podwarszawskich Ząbkach doszło do pożaru w jednym z budynków na osiedlu przy ulicy Powstańców. Ogień momentalnie objął cały dach i rozprzestrzenił się dalej, powodując ogromne zniszczenia. Ponad 500 osób w ułamku sekundy straciło dach nad głową, a teraz mierzą się z kolejną tragedią – poszukują swoich zwierząt.
undefined
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined