26.04.2024
Rzuć okiem na psią kupę! Tych 6 rzeczy nigdy nie chciałbyś w niej zobaczyć
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Że nieprzyjemne? Pewnie tak. Ale skoro jemy, by żyć, musimy też wydalić produkty przemiany materii. Odchody mogą nam wiele powiedzieć o tym, co dzieje się we wnętrzu psiego organizmu.
fot. Shutterstock
Skoro sprzątamy po naszym psie (a robi to już chyba większość opiekunów czworonogów), możemy przy okazji rzuć okiem na to, co sprzątamy – czyli na psią kupę. A kiedy powinno nam się w głowie zapalić czerwone światełko?
Portal iheartdog.com spytał o to dra Michela Selmera, zwanego „troskliwym weterynarzem”, autora książki The Best of Both Worlds: An Advanced Guide to Integrative Veterinary for Happier, Healthier Pups.
Nikt nie lubi rozmawiać o odchodach, prawda? Niemniej jednak są rzeczy, które w psiej kupce powinniśmy chcieć zobaczyć, i takie, których oglądać lub czuć nie chcemy. Powinna ona być jednolitego ładnego brązowego koloru, duża jak ogórek lub mała jak piankowy cukierek w zależności od wielkości psa. Powinna się też lekko błyszczeć i być lekko twarda – powiedział weterynarz.
A co powinno nas skłonić do odwiedzenia z pupilem lekarza weterynarii?
1. Krew
Może wskazywać na chorobę spowodowaną sposobem odżywiania lub różnego rodzaju nieżyty żołądka albo jelit powstałe pod wpływem czynników chorobotwórczych lub alergii. Ponieważ obecność krwi w odchodach może wynikać zarówno z lekkiego podrażnienia przewodu pokarmowego, jak i sygnalizować groźne choroby, koniecznie trzeba poinformować o tym opiekującego się psem lekarza weterynarii.
2. Śluz
Jego obecność może się wiązać zarówno z rozstrojem żołądka związanym ze zmianą diety, jak i z obecnością w organizmie pasożytów, a nawet z nowotworem. Wizyta u weterynarza jest konieczna, jeśli śluz jest obfity i pojawia się dłużej niż przez dwa dni.
3. Tłuszcz
Tłuste, żółte fragmenty odchodów mogą sugerować niedobór niektórych enzymów albo zbyt dużą ilość tłuszczu w diecie, co może prowadzić do zapalenia trzustki.
4. Prężenie się lub ból przy oddawaniu stolca
Jeśli pies ma problemy z załatwianiem się dłużej niż przez jeden dzień, nie można tego lekceważyć. Przyczyną może być zwykłe zaparcie, ale także zagrażająca życiu blokada w przewodzie pokarmowym: obce ciało albo guz. Winne mogą też być przepełnione gruczoły okołoodbytowe.
5. Obrzydliwy zapach
Odchody pupila nie pachną oczywiście świeżo jak stokrotki, ale gdy nagle zaczynają wręcz odstręczająco śmierdzieć, powinno nam się zapalić czerwone światełko. Może to być skutek nieprawidłowego trawienia pokarmu, ale i innych problemów.
6. Nagłe zmiany koloru, konsystencji i zapachu
Wiemy, jak wyglądają i pachną odchody psa, gdy jest zdrowy. Każda nagła zmiana w ich wyglądzie może sugerować, że coś się zmieniło w organizmie psa, i trzeba to skonsultować z lekarzem weterynarii.
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.
Zobacz powiązane artykuły
01.07.2025
Dzień Psa! 3 sposoby na uczczenie tego wyjątkowego święta
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
1 lipca w Polsce obchodzimy wyjątkowe święto – Dzień Psa! Jak spędzić tę wyjątkową okazję z ukochanym zwierzakiem? Oto nasze pomysły!
undefined
27.06.2025
Letnie niebezpieczeństwa. Na co musisz uważać podczas wakacji z psem?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacyjny wyjazd z psem może być pełen niespodzianek – nie tylko tych pozytywnych! Podpowiadamy, jak ustrzec się przed największymi niebezpieczeństwami podczas urlopu z psem!
undefined
26.06.2025
Mity o suchej karmie. Czego nie mówią nam producenci karm?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Karmisz swojego pupila suchą karmą? Nie ma w tym nic złego, ale powinieneś wiedzieć, co trafia do miski twojego pupila... Poznaj najpopularniejsze mity o suchej karmie dla psów!
undefined