31.08.2021
23 rasy psów dla alergików, przy których nie będziesz kichać
Dorota Jastrzębowska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Choć każdy pies może uczulać, American Kennel Club sporządził listę, na której znalazły się rasy psów dla alergików. Jest w czym wybierać!
fot. Shutterstock
Od dawna wiadomo, że uczula nie sierść, lecz wydzieliny psa i jego naskórek. Dlaczego więc niektóre zwierzaki mogą nie powodować reakcji alergicznych i na jakiej podstawie wybrano rasy psów dla alergików, które trafiły na listę?
Rasy psów dla alergików
1. Nagi pies peruwiański
2. Nagi pies meksykański
3. Grzywacz chiński
4. Amerykański terier bezwłosy
5. Yorkshire terrier
6. Bedlington terrier
7. Kerry blue terrier
8. Irish soft coated wheaten terrier
9. Barbet
10. Irlandzki spaniel dowodny
11. Portugalski pies dowodny
12. Lagotto romagnolo
13. Sznaucer olbrzym
14. Sznaucer średni
15. Sznaucer miniaturowy
16. Chart afgański
17. Pudel duży
18. Maltańczyk
19. Bolończyk
20. Coton de Tulear
21. Bichon frise
22. Pinczer małpi
23. Lwi piesek
Rasy psów dla alergików mogą być nawet mocno owłosione
Okazuje się, że sierść, choć nie uczula, ma znaczenie dla przenoszenia alergenów – i to nie tylko tych psich, ale również innych, np. roślinnych. Ile ich przenosi, zależy jednak bardziej od struktury włosa niż od jego długości. Poza tym ma znaczenie, jak bardzo pies gubi sierść. Dlatego na liście znalazły się psy o bardzo różnym wyglądzie: od małych nagusów po dużego długowłosego charta. Dzięki temu każdy alergik kochający psy może wybrać przyjaciela dla siebie. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że osoby z bardzo silną alergią nie powinny mieć żadnego zwierzaka. Zwłaszcza jeśli wśród objawów uczulenia pojawia się nie tylko kichanie, łzawienie oczu czy problemy skórne, ale też duszność – nie warto ryzykować i narażać na problemy siebie i czworonoga.
Bezwłose rasy psów dla alergików
Nagusy mają swoich zwolenników nie tylko wśród osób uczulonych. Ich ciepła, aksamitna, łysa skóra jest miła w dotyku. Poza tym bezwłose psy często szukają bliskości człowieka – cóż, chodzi im też o źródło ciepła… Bonusem jest brak sierści w mieszkaniu. Są też jednak dodatkowe wydatki i obowiązki, bo o nagą skórę pupila trzeba troskliwie dbać: latem chronić ją przed słońcem, a zimą – przed chłodem. Alergik marzący o czworonożnym łysolku może wybierać między nagimi psami peruwiańskim lub meksykańskim, chińskim grzywaczem i amerykańskim terierem bezwłosym.
Teriery dla osób uczulonych
Niemal w każdym gronie ludzi znajdzie się jakiś miłośnik terierów – zawadiackich, niepokornych, inteligentnych psiaków, których psoty przysparzają czasem problemów, ale sprawiają, że nigdy nie jest nudno i dostarczają wiele okazji do śmiechu. Na szczęście z tej sporej grupy psów znalazło się też parę ras polecanych osobom z alergią. Od małego, dobrze wszystkim znanego yorka, przez dość rzadkiego, nieco większego, przypominającego owieczkę bedlingtona, po psy kilkunastokilogramowe, takie jak kerry blue terrier czy irish soft coated wheaten terrier.
Rasy psów dla alergików lubiących wodę i… loczki
Woda jest sprzymierzeńcem osób uczulonych, bo skutecznie zmywa alergeny – także z psa. Warto więc wybrać czworonoga rasy przeznaczonej do polowań w wodzie, który nie będzie stwarzał problemów podczas kąpieli w domu, a na zewnątrz chętnie popływa w stawie czy jeziorze. Latem może też towarzyszyć opiekunowi np. podczas żeglowania. Oczywiście posiadanie pupila takiej rasy nie zwalnia z przyuczenia go do kąpieli od szczeniaka. Rasy czworonożnych amatorów wody wybrane dla alergików mają kędzierzawą sierść, więc na pewno spodobają się miłośnikom kudłaczy. Są wśród nich barbet oraz irlandzki spaniel dowodny i portugalski pies dowodny. Grono ras z loczkami dopełnia lagotto romagnolo – ciekawy pies wyhodowany do szukania trufli.
Kawał psa, a nie uczula!
Dla niektórych prawdziwym psem jest tylko duży pies. Wprawdzie im mniejszy zwierzak, tym mniejsza powierzchnia z alergenami, ale… dla uczulonych miłośników olbrzymów też znalazło się parę propozycji na liście. Mogą się zdecydować na sznaucera olbrzyma (średni i miniaturowy też na niej są), charta afgańskiego lub dużego pudla. Tylko trzy rasy, ale charaktery tak różne, że tyle wystarczy. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie one wymagają sporo zachodu związanego z pielęgnacją sierści. Nie wystarczy regularne czesanie – sznaucera i pudla trzeba regularnie strzyc, a afgana także nieco przystrzygać (np. łapy). Jeśli chodzi o charakter, najlepszym wyborem dla początkującego psiarza będzie pudel.
Małe rasy psów dla alergików
Za to nakolankowych maluchów jest na liście ras dla alergików całkiem sporo. Oprócz wspomnianych już yorka i sznaucera miniaturowego, także popularne u nas maltańczyki i bolończyki, rzadsze cotony de tulear i bichon frise oraz chyba najmniej znane pinczery małpie i lwie pieski. Małe psiaki zwykle często się kąpie – choćby dlatego, że częściej śpią z nami w łóżku. To pomaga pozbyć się alergenów z sierści. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt częste kąpiele z użyciem szamponu (oczywiście dla psów) nie są dobre dla psiej skóry, a zimą wręcz niewskazane, bo zmywają warstwę ochronną. Alergeny usunie jednak sama woda. Nie musimy nawet psa bardzo moczyć – wystarczy przetrzeć sierść zwilżonym ręcznikiem.
Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
źródło: https://www.wfmz.com
Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".