16.01.2018
Gryzak dla psa – na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Gryzaki dla psów to temat rzeka. I temat nie tak prosty, jak może się na początku wydawać. Czy będą to gryzaki sztuczne, czy też gryzaki naturalne? Ich wybór jest ogromny, a różnice znaczące. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.
Wśród właścicieli psów krąży popularna odpowiedź na pytanie, czy ich pies gryzie. Odpowiadają, że nie – on połyka w całości 🙂 I o ile odpowiedź jest żartobliwa, o tyle pytanie jest… bezsensowne. Każdy pies gryzie, choć oczywiście niekoniecznie ludzi. Jednak gryzienie to jeden ze sposobów naszych pupili na poznawanie otaczającego ich świata. I wbrew popularnym opiniom wcale nie dotyczy on wyłącznie szczeniąt.
Psy i ich emocje
Psy to bardzo emocjonalne zwierzęta. I chociaż wiele zależy od rasy, ta emocjonalność potrafi właścicieli mocno zaskoczyć (niestety nie zawsze pozytywnie).
Oto kilka przykładów z życia wziętych:
- Owczarek niemiecki. Wiek: 4 lata. Na co dzień spokojny, ułożony pies. W domu i na spacerach – anioł. Pewnego dnia właściciele wychodzą do kina – nie ma ich około trzech godzin. Po powrocie zastają całkowicie obszarpany materiał wyciszający drzwi wejściowe (derma i wata zostały rozniesione po całym mieszkaniu). Jak się później okazało, do drzwi uporczywie dzwonił nie do końca trzeźwy sąsiad. Pies zwyczajnie dostał szału, a nie miał na czym wyładować emocji.
- Bokser. Wiek: 2 lata. Nadpobudliwy, ciekawski, ale jednocześnie dosyć karny. Właścicielka ucina sobie drzemkę w ciągu dnia. Po obudzeniu odnajduje psa w wannie, owiniętego w porwaną i pogryzioną zasłonę. Znudzenie wzięło górę, a boksery, jak wiadomo, bywają niezwykle pomysłowe.
- Labrador. Wiek: 2 lata. Od szczeniaka gryzący dosłownie wszystko, mimo podwyższonej kontroli właścicieli. Efekt: poobgryzane meble, skórzana teczka, drzwi i rakiety do tenisa. Porwane prześcieradło, kilka par kapci i butów. Kulminacja: dziura wygryziona w ścianie (!) pod nieobecność właścicieli.
Gryzaki dla psów nie są gwarancją na to, że przypadki podobne do wyżej wymienionych nie będą miały miejsca. Jednak z pewnością prawdopodobieństwo ich wystąpienia zmniejszy się znacząco. O ile kupno drapaka dla kota zwykle kończy się tym, że ten i tak znajduje sobie do ścierania pazurów inne, wybrane przez siebie miejsce i ma w nosie nasz zakup, o tyle w przypadku psa niemal zawsze zostanie on przez pupila doceniony. Dobrze dobrany gryzak spełnia przy tym cały szereg zadań – „wyżycie się” będzie tylko jednym z nich.
Gryzaki dla psów – na co zwrócić uwagę?
Pierwszą kwestią, która przy wyborze gryzaków dla psa wymaga przemyślenia, jest oczywiście wielkość tego przedmiotu. Oczywistą sprawą jest to, że musi on mieścić się w psim pysku. Mniej oczywistą, ale bardzo istotną jest ta, że gryzak nie może stwarzać ryzyka zadławienia, a jednocześnie powinien być dla psa przyjazny – jego wielkość powinna umożliwiać trzymanie go nie tylko w pysku, ale również w łapach.
Kwestia druga to wybór gryzaka w zależności od wieku naszego pupila. Młode pieski pokochają przede wszystkim gryzaki naturalne i odpowiednio miękkie, które będą przy okazji masować ich dziąsła i nie będą stanowić zagrożenia dla nie w pełni wykształconych ząbków. Psy starsze bez problemu poradzą sobie natomiast z gryzakami twardszymi, które pomogą przy okazji zwalczyć kamień nazębny.
Kwestia trzecia to bezpieczeństwo gryzaka. Nie tylko ze względu na wspomniane wyżej ryzyko zadławienia, ale również z uwagi na materiał. Tyczy się to zwłaszcza gryzaków sztucznych – tu naprawdę warto czytać etykietki i zwracać uwagę na to, z czego zabawka została wykonana. Zazwyczaj materiały są bezpieczne, ale pod warunkiem, że zakupu dokonujemy w specjalistycznym sklepie. Jeśli nasz pies cierpi na różnego rodzaju alergie, przed zakupem warto skonsultować się z weterynarzem.
Oczywiście gryzaki dla psów powinny być również jak najwyższej jakości i nie zawierać ostrych elementów. Od strony czysto praktycznej warto też przyjrzeć się im pod kątem łatwości mycia i czyszczenia – im więcej będzie w nich zniekształceń czy wypustek, tym trudniejsze będzie to zadanie.
Gryzaki sztuczne
Sztuczne gryzaki mają tę zaletę, że dobrze sprawdzają się jako zabawka, a zatem będą dobrym wyborem, jeśli nasz pies jest młody, lub też po prostu lubi się bawić (a czasem również męczyć). Sztuczne gryzaki są delikatniejsze dla psich dziąseł i zębów. Kule smakowe czy zabawki typu kong to wspaniały wynalazek, w którym do środka gryzaka wsypujemy karmę lub umieszczamy smakołyk w wersji płynnej, a zadaniem naszego pupila jest takie ułożenie gryzaka, by dobrać się do tego, co jest wewnątrz.
W zależności od typu zabawki będzie to zadanie łatwiejsze, bądź trudniejsze. Jak nietrudno się domyśleć, zabawa tego typu gryzakiem nie tylko zajmie psu czas, ale też będzie rozwijała jego inteligencję.
Gryzaki naturalne
Tutaj wybór jest naprawdę ogromny. Świńskie i królicze uszy, płucka, kości w różnych rozmiarach (naturalne bądź wykonane ze skóry), żwacze ze skóry wołowej, suszona szynka, a nawet poroża. I znowu – dla małych psów wybieramy gryzaki naturalne bardziej miękkie, które dzięki gryzieniu i żuciu łatwo przechodzą w konsystencję płynną. Psy starsze spędzą długie godziny przy gryzakach twardych. I będzie to czas niezwykle dla nich przyjemny.
Podstawową zaletą gryzaków naturalnych jest to, że są one… naturalne. Jakkolwiek dziwnie to zabrzmiało, taka właśnie jest prawda. Trzeba pamiętać o tym, że gryzak to coś, co trafia do psiego pyska. Producenci gryzaków sztucznych mogą spełniać wszystkie narzucone normy, ale ich produkt zawsze będzie jednak czymś, co w naturze nie występuje. Problem ten zupełnie nie dotyczy gryzaków naturalnych i jest to ich ogromnym plusem. Nie oznacza to, że gryzaków sztucznych należy się wystrzegać. Doradzamy po prostu, by te naturalne przeważały. To właśnie one zajmą psa na dłużej, bo to w nich nasz pupil odnajdzie smak i zapach. To dzięki nim wyciszy emocje, powoli żując je i gryząc. A przy okazji to właśnie dzięki nim pozbędzie się kamienia nazębnego.
Gryzaki dla psów to prawdziwy niezbędnik. Aby nasz pupil szybko się nimi nie znudził, nie powinniśmy ograniczać się do jednego, ale zakupić kilka różnych – do gryzienia, do zabawy, a nawet do przytulania. To ostatnie ważne jest szczególnie u psów młodych, bądź źle znoszących samotność pod nieobecność właściciela. Gryzaki naturalne również sprawdzą się w tej sytuacji doskonale – zajmą psa na długie godziny, a także wyciszą go emocjonalnie, niwelując niepotrzebny stres.
Źródło: Petmex.pl
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined