06.10.2022
Marchewka dla psa. Czy psy mogą jeść marchewkę?
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Psy w przeciwieństwie do kotów nie są bezwzględnymi mięsożercami, dlatego ich dieta powinna zawierać także warzywa. Czy w tej roli sprawdzi się powszechnie lubiana marchewka? Sprawdź w naszym poradniku.
Fot. Shutterstock
Marchewka to wyjątkowo smaczne i zdrowe warzywo. W dodatku uprawia się ją w Polsce, dzięki czemu jest wyjątkowo ekologicznym oraz ekonomicznym pożywieniem. Jednak czy można bezpiecznie podawać ją swojemu czworonożnemu przyjacielowi? Dowiedz się więcej na ten temat.
Marchewka dla psa. Co zawiera marchewka?
Przede wszystkim marchewka zawiera imponujące ilości beta-karotenu, czyli pochodnej witaminy A. To składnik, który nie tylko zapobiega rozwojowi ślepoty, ale wzmacnia także działanie układu odpornościowego. Poza tym warzywo kryje w sobie również witaminy C, K, E i z grupy B oraz liczne minerały, w tym między innymi cynk, żelazo, magnez, potas, fosfor, wapń oraz sód.
W dodatku marchewka zawiera w sobie ogromne ilości błonnika pokarmowego, który pęczniejąc w żołądku, na długo pozostawia uczucie sytości. Poza tym poprawia perystaltykę jelit i korzystnie wpływa na znajdującą się w nich mikroflorę, tym samym usprawniając trawienie. Warzywo jest także bogate w antyoksydanty, które mają udowodnione działanie przeciwnowotworowe, a przy tym ma wyjątkowo mało kalorii.
Czy pies może jeść marchewkę?
Marchewka to smaczne oraz zdrowe urozmaicenie psiej diety. Można podawać ją zwierzakowi zarówno w surowej, jak i ugotowanej formie (w ugotowanej formie beta-karoten jest przyswajalny w dużo większej ilości). Warzywo niepoddane obróbce termicznej doskonale sprawdzi się w roli chrupiącej przekąski, ponieważ podczas jego przeżuwania czworonóg będzie mógł mechanicznie wyczyścić swoje uzębienie. Pamiętaj jednak, że korzeń przed podaniem musi być dokładnie umyty oraz obrany.
Gotowana marchewka jest szczególnie uwielbiana przez zwierzaki z powodu swojego słodkiego smaku. Stanowi doskonały dodatek do domowych posiłków, ale można również wymieszać ją z mokrą lub suchą karmą dla psa. Absolutnie nie podawaj pupilowi warzywa ugotowanego z dodatkiem soli czy innych przypraw, ponieważ to substancje mogące wywoływać poważne problemy zdrowotne u zwierząt.
Jeśli twój pies ma problemy z nadwagą lub otyłością, marchewka będzie doskonałą alternatywą dla klasycznych przysmaków. Wystarczy pokroić warzywo na niewielkie kawałeczki i nagradzać nim podopiecznego na przykład za wykonywanie różnego rodzaju sztuczek. Taka zamiana pozwoli istotnie zmniejszyć ilość kalorii w diecie czworonoga oraz przyczyni się do utrzymania przez niego prawidłowej masy ciała.
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Zobacz powiązane artykuły
05.07.2025
Kukurydza dla psa. Czy pies może jeść kukurydzę?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy kukurydza to dla psa zdrowa i bezpieczna przekąska? Sprawdź, czy swojego domowego czworonoga możesz częstować kukurydzą!
undefined
01.07.2025
Boczek dla psa. Czy pies może jeść boczek?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Boczek wydaje się dobrym przysmakiem dla psów – w końcu to kawałek mięsa. Jednak czy na pewno pies może go jeść bez żadnych ograniczeń? Sprawdź, czy psu można dać boczek!
undefined
26.06.2025
Mity o suchej karmie. Czego nie mówią nam producenci karm?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Karmisz swojego pupila suchą karmą? Nie ma w tym nic złego, ale powinieneś wiedzieć, co trafia do miski twojego pupila... Poznaj najpopularniejsze mity o suchej karmie dla psów!
undefined